Jeg er så deprimeret
Hej brevkasse.
Jeg har et stort problem. Jeg er ufattelig deprimeret. Fra et par år siden havde jeg en depression, hvor jeg vat tæt på at blive indlagt, men det gik over. Det bildte jeg ihvertfald mig selv ind. Jeg har ikke følt mig glad eller lykkelig i over et år. JEg er så trist og ulykkelig.
Ingen ved det. Jeg er ret god til at skjule det. Jeg har ikke lyst til at det skal gå ud over nogle, især ikke mine forældre igen. MEn jeg er bare så ked af det hele tiden. Jeg græder mig selv i søvne og tænker nogle gange på selvmord. Og jeg ved ikke hvorfor jeg har det sådan. Jeg har et meget godt liv. Men jeg hader mig selv så meget. Jeg føler bare hele tiden en tomhed og tristhed.
Alle de ting der plejede at gøre mig glade og lykkelig, gør mig nu trist og deprimeret. Jeg ved ikke hvad jeg skal gøre. Hvis jeg fortæller det til mine forældre, bliver jeg nok indlagt og gør dem ked af det hvilket bare ville gøre alt meget meget værre! Og jeg vil ikke sige det til nogle af mine veninder. Jeg vil ikke blande dem ind i hvordan jeg har det. De sal ikke føle sig ansvarlig eller noget. De fortjener bare at være glade. Jeg ville bare ønske jeg også kunne være glad. Hver sød at hjælpe mig!
Svære følelser: hvad kan hjælpe?
Hør andre børns Historier
På ‘Når mor eller far bliver syg’ kan du høre om andre børns historier. Du kan også fortælle din egen historie eller høre mere om de følelser, man kan have, når en i familien er alvorligt syg.
Trin for trin Byg et brev
Hvis det er svært at sige noget ansigt-til-ansigt, kan det være nemmere at skrive det ned. Her kan du bygge et brev, som du kan sende til den person, du gerne vil have til at hjælpe dig.