Nu skære jeg i migselv
Hej børnetelefonen
Jeg har flere gange skrevet her ind på grund af føelsen af tryghed, men nu til mit spørgsmål.
Jeg føler jeg har mistet lysten til mit liv.
I starten havde jeg bare lidt sorte taker, så begyndte jeg at høre stemmer og nu er jeg begyndt at skære i min arm,
jeg vil meget gerne have hjælp for jeg kan hverken sove eller spise mere,
jeg bliver let mopset og jeg ved godt at det jeg siger ikke er hvad jeg tænker.
Jeg har flere gange om dagen tænk på hvordan jeg kan begå selvmord,
engang holdt jeg fast i små ting som min kat og min farmor så jeg ikke ville være psykisk men nu ser jeg ikke min farmor, eller min kat mere,
jeg har været igennem en masse negative ting.
Jeg har sluttet forbindelsen til min far, lillebror og farmor, jeg er flyttet så jeg har mistet mine venner, jeg går i speciel skole, føler mig generelt bare akavet og malplaceret over det hele og vil aller helst bare gemme mig i min seng hele dagen (som jeg gjorde i 2 1/2 måneder efter flytningen)
jeg er begyndt at skære flænger i min ene arm, først med en stift blyant men nu men en kniv.
Jeg har brug for hjælp.
Hilsen mig
Trin for trin Byg et brev
Hvis det er svært at sige noget ansigt-til-ansigt, kan det være nemmere at skrive det ned. Her kan du bygge et brev, som du kan sende til den person, du gerne vil have til at hjælpe dig.