Brev

Er det syner, eller faktisk ånder?

Læs hele brevet
Svar fra

Børnetelefonen

Kære A
Tak for dit meget beskrivende brev til BørneBrevkassen, det må have været en meget mærkelig uge for dig, jeg kan godt forstå, at du bliver bekymret og bange. Jeg tænker derfor heller ikke, at dit eget forslag med bare at ignorere det, der er sket for dig, er den mest hensigtsmæssige løsning for dig.

Du spørger helt konkret i overskriften, om du ser syner, eller om det rent faktisk er ånder. Det er svært for mig at svare på, da jeg tænker, at det er meget personligt, hvad man tror på. Nogle mener, at der er mere mellem himmel og jord... Andre mener noget andet... Der kører mange programmer og serier på TV om det med at se ånder, og det kan måske godt være med til at sætte nogle tanker i gang... Sådan som du beskriver det i dit brev, har dine oplevelser været meget virkelige for dig, og derfor tænker jeg, at det nok vil være en god ide at få snakket med nogen om det.

Når jeg læser dit brev, spekulerer jeg over, om det er noget, der kun er sket efter du var til den fest, eller om det er noget, du har oplevet igennem længere tid? Ved festen fik du noget at drikke, men jeg spekulerer på, om du måske uden at vide det, kan have fået nogle euforiserende stoffer? Du beskriver selv, hvordan din kæreste havde meget vanskeligt ved at vække dig - ville han normalt have det, eller kan der være en årsag til det? Jeg kan ikke vide, om det kan forholde sig sådan, men tænker alligevel på, om det kunne være en mulighed for dig at ringe til din læge?

Du skriver, at du ikke er så vild med proff. behandling, men jeg tænker, at en samtale ikke er det samme som en decideret behandling. En læge kan være god at fortælle sådanne ting til. Måske kan han også hjælpe dig med at finde lidt hoved og hale i alle de tanker og oplevelser, du har haft. Måske har han nogle gode råd til dig, i forhold til hvordan du bedst kan falde roligt i søvn. Kunne det være en mulighed for dig? Lægen har tavshedspligt, og det betyder, at han ikke må ringe og fortælle dine forældre om, at du har været der.
Selv om lægen har tavshedspligt i forhold til dine forældre, tænker jeg på, om det alligevel ville være en lettelse, hvis du kunne fortælle dem om dine oplevelser? Det kan være, det vil være en udfordring for dem at forstå det, men måske kunne du forklare det, udfra at du er bange og forvirret i forhold til det, du oplever. Så kan de måske bedre forstå, hvis du går og er bekymret? Tænker du, det kunne være en løsningsidé for dig?
Eller det kan være, du selv kan komme i tanke om en anden voksen, du kan tale med om dine oplevelser? Det kan måske være en i din familie, eller en anden du føler dig tæt knyttet til.
Når du læser mit svar til dig, er der gået noget tid siden du sendte dit brev herind. Måske er tingene anderledes nu, og hvis du tænker, at det kunne være en mulighed for dig, er du er også meget velkommen til at ringe til Børns Vilkårs BørneTelefon på 116 111 og forælle, hvordan tingene er nu.
Mange Kærlige hilsner
BørneBrevkassen

Andre der Hjælper

Der findes også andre steder, hvor du kan få rådgivning og hjælp.

Måske har du brug for at tale med en ekspert, der ved rigtig meget om lige præcis dét, du tumler med.

Fandt du ikke den hjælp, du søgte efter? Her er en liste over andre, der også har rådgivning for børn og unge.

Ring

Ring til bisidningen på nummer 35 55 55 56.

SMS

Send SMS til BørneTelefonen på nummer 116111.

Ring

Ring til BørneTelefonen på nummer 116111.

Chat
Chat
Gruppechat
Gruppechat