Hvordan gør man det godt lgen?
Hej brevkasse.
Jeg er en dreng på 14 år og vil gerne have hjælp eller forslag til hvordan jeg kan blive venner med min bedste veninde (Ven1) og min bedste ven (Ven2).
Det hele startede en nat hvor vi sad og skrev sammen på Snapchat og så fordi, Ven1 og Ven2 godt kan lide hinanden tænke jeg at jeg ville hjælpe dem lidt. Så jeg for overbevist Ven2 om at spørge Ven1 om de skulle være kærester.
Men Ven1 havde sagt til mig mange gange at hun ikke var klar til et forhold endnu men det glemte jeg lige der… Men Ven2 spørger Ven1 om de skulle være kærester og Ven1 afslører at hun ikke var klar til et forhold og så bliver Ven2 meget ked af det og lidt sur og overvejer selvmord. Ven1 derimod bliver bare bekymret for Ven2 og der skete ikke så meget, før jeg så skrev at det faktisk var mig der havde overtalt Ven2 til at spørge hende.
Og så blev hun sur. Meget sur. Og skriver ting som sure folk nu gør…
Men det værste er nok at et par dage før var Ven1’s kusine på besøg og Ven1 syntes at vi var “Mega goals” og at vi skulle blive kærester… Og det prøvede jeg at bygge lidt videre på men vi nåede ikke så langt inden i nat hvor det hele skete.
Men Ven1 siger at jeg så aldrig kommer til at se hendes kusine igen og at jeg var ond at bringe hende ind i det også. Og jeg bliver selvfølgelig meget ked af det fordi jeg godt kunne lide Ven1’s kusine og gerne ville noget mere.
Men det jeg gerne vil vide er hvordan jeg kan blive bare lidt venner med Ven1 og Ven2 igen og måske også Ven1’s kusine igen
Tusind tak.
Dreng 14 år
Børn
Det er ikke længere muligt at give råd til dette brev. Vil du hjælpe andre børn, så klik her