Er jeg bøsse?

Kære Brevkasse.
jeg er en dreng på 14 år. Jeg er begyndt at stikke ting op anal. Jeg har gjort det i nogle måneder nu.

Da jeg godt ved alt det med at man bliver ældre og vokser ville jeg vide om der var andre tips til at finde ud af om jeg er bøsse.

I en af de svar i havde lavet sagde i at man skulle prøve noget seksuelt med sit ejet køn. Så hvordan finder man en at prøve det med, men som man også kan afslutte det med hvis det ikke er noget.

– En forvirret 14 årig

Dreng, 14 år

Kære 14-årige,

Mange tak for dit brev. Jeg kan godt forstå, at man kan blive forvirret over sin seksualitet.

Man er homoseksuel, hvis man finder sig eget køn tiltrækkende – i dit tilfælde drenge/mænd – men man er ikke nødvendigvis homoseksuel, fordi at man synes det er dejligt at stikke ting op analt. Faktisk er det sådan at mænds g-punkt, dvs. et særligt følsomt område, sidder omkring 4 cm oppe i endetarmen. Derfor vil mange mænd synes, at det er rart at blive rørt der.

Så, om du nyder det eller ej, handler altså ikke om, hvilket køn du er tiltrukket af.

Når det er sagt, så er seksualitet ikke nødvendigvis sådan, at man enten er homoseksuel, biseksuel eller heteroseksuel. Det kan sagtens skifte i løbet af livet, og for nogen handler det mere om én bestemt person end det handler om, at man generelt er til mænd eller kvinder. Måske er det ikke så vigtigt, om man er til det ene eller til det andet?

Det er helt rigtigt, at man kan udforske sine følelser og lyster, ved f.eks. at fantasere om andre drenge/mænd og måske en dag, prøve at være sammen med en. Men det er en god idé, hvis det er en, som du er tryg ved og som er tæt på din egen alder. Især når det er noget, som man prøver af. Det er nemlig vigtigt, at man ikke føler sig presset til noget og lytter til sine grænser.

Måske kan du starte med, at tænke på en dreng eller en mand, som du synes er flot eller sød, mens du onanerer? Du kan langsomt prøve dig frem og mærke efter, hvad du kan lide og hvad du har lyst til.

Du kan også kontakte LGBT ungdom, som er en rådgivning, hvor man kan tale med andre unge, der har erfaringer med f.eks. at finde ud af deres seksualitet. Du kan læse mere om dem her: http://lgbtungdom.dk/

Jeg håber, at mit svar har hjulpet lidt. Ellers er du velkommen til at ringe til BørneTelefonen på 116 111.

Kærlig hilsen,

BørneTelefonen

 

Har du spørgsmål til sex eller den første gang?

Den første gang kan for nogen være en stor ting. Og mange har allerede en forestilling om, hvordan det bliver. Derfor kan nogle opleve at blive nervøse, fordi de gerne vil have en god oplevelse. Men det betyder også, at det kan blive svært at slappe helt af. Nervøsiteten kan fx gøre det svære for drenge at få en stiv pik, og for pigerne at blive våde. Det bedste råd er derfor at tage det helt stille og roligt, og tale sammen om det. 

Det er helt almindeligt at blive nervøs eller usikker omkring sin første gang. Måske du er usikker på, om du kan finde ud af det? Om du vil kunne lide det? Hvornår du er klar? Eller om du ser ”rigtig” ud? 

Der findes ikke nogen rigtig eller forkert måde at se ud på. Kroppe og kønsdele ser forskellige ud. Læs mere her, og få flere gode råd til sex og den første gang! 

Quiz om sex, seksualitet og krop

Kender du til myterne?

Ring

Ring til bisidningen på nummer 35 55 55 56.

SMS

Send SMS til BørneTelefonen på nummer 116111.

Ring

Ring til BørneTelefonen på nummer 116111.

Chat
Chat
Gruppechat
Gruppechat