Dillema om studietur på gym

Hej, så jeg er en pige på 16 år og går i 1.g,

og vi skal allerede til at betale for studieturen i 2.g.

Jeg ved virkelig ikke om jeg skal prøve at slippe for den.

Jeg kan godt lide at rejse, og jeg har nogle gode venner i klassen,

men vi er en rigtig stor klasse og der er ofte larm og kaos,

og jeg er rimelig sensitiv overfor det.

Forleden var klassen i zoo og efter 8 timer med klassen derinde var jeg helt smadret; drænet socialt, træt i hoved, irritabel.

Jeg prøver at have overskud, det er unge glade mennesker, jeg burde ikke hate,

men jeg bliver så træt i hoved når jeg er i klassen og kan ikke fordrage der så meget larm.

Så jeg er bange for studieturen ikke bliver fed, for hvis jeg havde det sådan efter bare en enkel dag sammen med min klasse,

hvordan vil jeg så have det en hel uge sammen med dem?

Vi 30 elever, og lærene er ikke gode til at få ro eller holde styr på folk.

Jeg tror måske også godt jeg ville kunne overtale mine forældre til at lade mig blive hjemme.

Men på den anden side får jeg fomo; jeg vil da gerne rejse, og hvad hvis jeg går glip af mega fede ting?

Og det jeg lidt frygter allermest er hvis de andre synes det helt vildt mærkeligt

hvis jeg ikke tog med, og udelukket mig permanent fra fællesskabet.

Og der skal jo også skrives en opgave om turen….

Men turen er også bare mega dyr, over 5000kr og det er uden mad osv.

Jeg kunne rejse billigere alene efter gym, hvis jeg ville… Jeg ved det virkelig ikke.

Ser folk ned på en hvis man ikke tager med på studietur?

Er studietur virkelig så fedt og fantastisk?

Jeg er med på det sociale på gym også betyder noget, men jeg er her primært bare for at graduerer.

Pige, 16 år

Hej
Jeg var på studietur med min klasse sidste år og havde nogle venner med samme situation som dig. Den ene af dem tog ikke med og derfor i de første to måneder efter vi kom tilbage led lidt af fomo. Min anden ven tog med og havde stadig en rigtig god studie tur.
Det jeg kan anbefale du gør hvis du tager med er først og fremmest at tage nogle ørepropper med så du kan få ro når du har brug for det, også finde en person i din klasse som du er tryg ved og derfor kan lave aftaler med. Det kunne være hvis i har været ude og se noget om formiddagen også efter det har “fri leg” hvor i selv må gå rundt og lave hvad i vil, så aftal med din ven at du går tilbage til der hvor i sover for at få lidt ro men at du kan ringe til dem når du er klar til at mødes igen. Det har hjulpet dem jeg kender der havde de problemer gennem deres studietur da de stadig kom ud og oplevede ting men uden at blive overvældet.
Vh

  • Anonym, Pige, 17 år

Det er ikke længere muligt at give råd til dette brev. Vil du hjælpe andre børn, så klik her

Hvad gør man, hvis man er Skoletræt?

Gode råd om at være Ny i klassen

Har du eksamensangst? Få flere gode råd her

Måske har du tanker som: Hvordan undgår jeg eksamensangst? Hvordan skal jeg forberede mig inden min eksamen? Er der øvelser til eksamensangst? Hvad gør jeg, hvis jeg ikke kan huske, hvad jeg skal sige?

 

Måske du kender at nervøsiteten vokser sig så stor, at den nærmere bliver til en eksamensangst? Så er det vigtigt, at få talt om det med nogen.

 

Her på siden kan du få gode råd til at få dine katastrofetanker ud af hovedet, lægge en plan for, hvordan du forbereder dig, prøve vejrtrækningsøvelsen eller læse andre børns breve.

Ring

Ring til bisidningen på nummer 35 55 55 56.

SMS

Send SMS til BørneTelefonen på nummer 116111.

Ring

Ring til BørneTelefonen på nummer 116111.

Chat
Chat
Gruppechat
Gruppechat