insomni / søvn forstyrelser

siden jeg var lille havedde jeg altid det svært med at sove,

og omkring november fik jeg diagnosen søvn forstyrelser

og jeg har spurgt min mor om jeg ikk kan få en slags psykolog

pga jeg falder altid først i søvn omk kl 2.

lige meget hvad jeg prøver hjælper intet.

jeg ved godt det her brev er lidt random

men er der nogle der har det magen til og/eller har nogle tips??

Andet, 13 år

Jeg har også haft en form for søvn problemer, men det var bare at jeg hele tiden drak vand og tissede drak vand og tissede osv. Jeg ved det lyder lidt specielt, men min læge anbefalede at man fik massage, og det virkede på mig.
Jeg håber mit tip kan bruges 😁💤.
Ellers så held og lykke.

  • Den hemmelige kristne, Dreng, 12 år

Jeg havde også virklig svært ved at sove, faldt i søvn kl 12 (Det var meget sent for min alder, det er nogle år siden) og så tog mine forældre mig til lægen som gav mig noget melatonin. Så måske prøv det? Melatonin kan man btw ikke købe uden en recciept fra en læge

Håber du kan bruge det

  • Mig, Pige, 14 år

Hej 🙂
Jeg har selv diagnosen søvnforstyrelse og det med at du først falder i søvn klokken 02:00 lyder ret ubehageligt.
Du kommer nok ikke til at få en psykolog da det typisk ikke er noget man får tilbudt hvis man har en søvnforstyrelse.
En af grunden til søvnforstyrelser kan være at man ikke producerer nok af søvnhormonet melatonin.
Min krop producerer ikke nok melatonin hurtigt nok og jeg har derfor hele mit liv fået melatoninpiller på recept. Det med om du skal have medicin skal du og dine forældre/værge snakke med din læge om.

Håber du får noget der kan hjælpe dig
Venlig hilsen L

  • L, Pige, 16 år

Det er ikke længere muligt at give råd til dette brev. Vil du hjælpe andre børn, så klik her

Har du en diagnose?

Har du svært ved at følge med i skolen? Forstår dine klassekammerater dig ikke? Har du svært ved at få venner? Har du mange konflikter eller føler du dig ensom?

At leve med en diagnose kan føles svært. Andre børn og unge fortæller, at de føler sig anderledes og har svært ved at passe ind. Det kan derfor være en stor hjælp at få talt med nogen, og få hjælp til hverdagen, så den passer til dine behov.

Klik dig videre her og få hjælp til, hvordan du kan bede om hjælp og fortælle det til din klasse. Du kan også læse andres fortællinger eller få gode råd til hverdagen og hvordan man får nye venner.

Ring

Ring til bisidningen på nummer 35 55 55 56.

SMS

Send SMS til BørneTelefonen på nummer 116111.

Ring

Ring til BørneTelefonen på nummer 116111.

Chat
Chat
Gruppechat
Gruppechat