Teenager !!

Hej bt <3

Er en pige på 12 der bliver 13 her til sommer ☀️

Jeg syntes at det at svært at snart skulle være teenager..

Jeg skal nonfirmeres næste år og har intet planlagt nærmest

og føler mig bare ret presset for fremtiden.

Er bange for om skole bliver meget sværere pga alle de nye fag.

Og så self også pga at man skal lære mange nye ting.

Undskyld hvis jeg lyder dramatisk

er bare RIGTIG nervøs for “fremtiden”

Hvad gør jeg🫤

Pige, 12 år

Der er helt klart et skifte fra 6. til 7. klasse (hvilket er hvad jeg gætter på du skal efter sommerferien), men man vender sig hurtigt til det. Jeg syntes faktisk selv at skole blev bedre efter jeg kom i udskolingen. Hvad jeg lavede begyndte rent faktisk at betyde noget og det med at få karakterer i 8. Klasse hjalp mig med at finde ud af hvad jeg skulle arbejde på at blive bedre til. 7. Klasse var faktisk ikke så slemt. Det bliver selvfølgelig hårdere med årene, men det har aldrig været ekstremt svært. Jeg blev også selv nonfirmeret og jeg havde ikke noget planlagt et år i forvejen. Det kom bare hen ad vejen. Du skal nok finde ud af det hele. Og så synes jeg faktisk også at være teenager er sjovere end ar være barn. Man har lidt mere frihed og selvbestemmelse end man havde før 😉

  • 9. Klasses pige, Pige, 15 år

Alright du skal ikke bekymre dig.
Gætter på at du skal fra 6 til 7 og derfor skal have fysik/kemi, geografi, biologi, valgfag og måske også samfundsfag? Husk på at det er en ny start for alle, så selfølgelig starter i stille op med de nye fag. Der er ingen der forventer at du kan det hele i forvejen.
I forhold til din nonfirmationsfest som du allerede virker lidt stresset over, tænker jeg også lige at du skal trække vejret:) der er ET ÅR til. Du kan sagtens gå i gang med at planlægge nu men du har lang tid. Ingen stress. Jeg gik i gang med at planlægge min nonf sådan en måned før (også lidt sent, men bare for pointen)
Du kan måske skrive nogle ting ned du gerne vil have med (hvilken mad fx) hvis du gerne vil føle at du laver noget produktiv forberedelse:)
Held og Lykke og tillykke med nonfirmationen når du når dertil<3

  • Kat, 15 år

Hej! Kender godt den der følelse med at man ikke føler at man hår styr på noget som helst…(rigtig ubehageligt) Jeg har nok heller ikke så meget affaring med det for jeg er også 12 og bliver snart 13. Alligevel vil jeg virkelig gerne give dig et godt råd! Når jeg har tankemylder plejer jeg at få det meget bedre af at snakke med nogle tætte mennesker omkring mig om det. Måske har du et familiemedlem eller en god ven? Og hvem ved, måske har de det på samme måde som dig?😊 Når man snakker med nogen om tingene kan alt pludselig føles meget lettere.

  • Anonym, Pige, 12 år

Det er ikke længere muligt at give råd til dette brev. Vil du hjælpe andre børn, så klik her

Få endnu flere råd, hvis du er Bange, utryg eller angst

Alle mennesker oplever at være bange mange gange gennem livet. Men hvis man er bange eller angst for ting, som slet ikke er farlige, eller hvis frygten for meget, er det vigtigt, at man får noget hjælp.

Nogle oplever at være bange for noget bestemt som fx eksamensangst, angsten for edderkopper eller at være bange for at flyve.

Det kan også være, det er lidt svært at sige, hvad man helt præcist er bange for. Måske det bare er en følelse af uro og utryghed i kroppen.

Her på siden kan få gode råd eller du kan lave din egen find ro plan. Du kan også læse andre børns breve og BørneTelefonens svar.

Ring

Ring til bisidningen på nummer 35 55 55 56.

SMS

Send SMS til BørneTelefonen på nummer 116111.

Ring

Ring til BørneTelefonen på nummer 116111.

Chat
Chat
Gruppechat
Gruppechat