Rundbold

Hej piger måske kan nogen relatere?

Please hjælp

jeg er så god til at løbe i idræt

men sygt sygt dårlig til at ramme eller skyde langt

og tør ikke engang prøve hvis det andet hold u griber den.

Drengene fra klassen sukker altid

når jeg kommer på deres hold

og de er virkelig ubehagelige og tager det så seriøst.

Jeg har ondt i maven og angst for at komme til idræt.

Min idrætslærer er ikke så rar

når man prøver og sige noget er svært og siger jeg skal tage mig sammen.

Hjælp hvad gør jeg??

Pige, 15 år

Hey, har selv været der i alt for mange år. Jeg forstår hundrede procent godt hvordan det kan føles som det værste nogensinde.
Det der hjalp mig i situation var, at huske på, at det faktisk er pænt ligegyldig hvor god man er til at ramme en bold, og ingen kommer til at kunne huske det om et års tid.
Som taktik ville jeg for det meste skyde den ned i jorden, lige foran mig med vilje, da der aldrig er nogen der står der og venter på at gribe, og så give den mit alt, når jeg kunne løbe.
Jeg ville også altid joke omkring det efter jeg havde skudt, og sige at det ikke var min stærke side.
Håber du kommer igennem det:)

  • C, Pige, 17 år

Hej

Jeg ved godt det måske er en “pige-brevkasse”, men jeg svarer lige alligevel som en dreng, fordi jeg faktisk synes det du beskriver giver ret god mening.

Jeg synes ærligt ikke det burde være så seriøst i idræt. Det er jo bare rundbold, det er en leg. Selv hvis man rammer forbi eller andre griber bolden, så er det jo sådan spillet er.

Jeg synes dem der bliver irriterede og sukker lidt, fordi nogen ikke er lige så gode, de tager det lidt for tungt. Det burde være mere chill end konkurrence hele tiden.

Og med det du siger om at få ondt i maven og være nervøs: det er ikke noget du bare skal “tage dig sammen” over. Hvis din lærer ikke rigtig hjælper, så synes jeg du skal prøve at sige det til en anden voksen på skolen, for det skal ikke være ubehageligt at have idræt.

Du skal ikke være god til alt for at være med. Det vigtigste er bare at du deltager! Husk at du er bedre til andre ting🫶🏻 Du kommer igennem det, jeg ved det.

  • V-drengen😎, Dreng, 15 år

Jeg relaterer virkelig til det du siger.
Jeg har heller ikke altid følt, at jeg er god til idræt, og nogle gange bliver jeg også mega nervøs når det er min tur, især hvis andre kigger.
Det føles virkelig ubehageligt når man kan mærke at folk forventer noget, eller måske griner hvis man fejler. Jeg tror dog også tit det er værre i ens eget hoved end i deres.
Måske kan det hjælpe at finde en i klassen man føler sig tryg ved, så man ikke står helt alene i de situationer. Og hvis det bliver ved med at være svært, så prøv at sige det til læreren på et roligt tidspunkt bagefter, så de ved hvordan du har det.
Jeg er sikker på at du kommer igennem det, stærkt. Husk hvis du ikke rammer bolden perfekt eller at den bliver grebet af den anden hold, så er det “ bare en spil” det er det spilet handler om, for at blive sjovt jo. Jeg kender nogen og gøre det selv: Jeg kaster bare bolden på jorde, ikke højt så den ikke bliver grebet, ved ike om at det giver mening, men det er det jeg plejer at gøre❤️🤞

  • Anonym, Pige, 16 år

Det er ikke længere muligt at give råd til dette brev. Vil du hjælpe andre børn, så klik her

Har du eksamensangst? Få flere gode råd her

Måske har du tanker som: Hvordan undgår jeg eksamensangst? Hvordan skal jeg forberede mig inden min eksamen? Er der øvelser til eksamensangst? Hvad gør jeg, hvis jeg ikke kan huske, hvad jeg skal sige?

 

Måske du kender at nervøsiteten vokser sig så stor, at den nærmere bliver til en eksamensangst? Så er det vigtigt, at få talt om det med nogen.

 

Her på siden kan du få gode råd til at få dine katastrofetanker ud af hovedet, lægge en plan for, hvordan du forbereder dig, prøve vejrtrækningsøvelsen eller læse andre børns breve.

Hvad gør man, hvis man er Skoletræt?

Gode råd om at være Ny i klassen

Ring

Ring til bisidningen på nummer 35 55 55 56.

SMS

Send SMS til BørneTelefonen på nummer 116111.

Ring

Ring til BørneTelefonen på nummer 116111.

Chat
Chat
Gruppechat
Gruppechat