Brev

Onani

Hej er en pige på 14 år

Jeg har nok onanerde siden jeg var 12

men er begynd er blive usikker på om det er klamt og mærkelig

fordi når jeg bliver ældre og begynder at have sex med drenge og sådan noget om de så ville dømme mig for at have gjort det

og om jeg bare skal stoppe med at onaner

og så bare lade som om jeg aldrig har gjort det eller hvad

Pige, 14 år
Svar fra

Børnetelefonen

Kære pige på 14 år
Hvor er jeg glad for at du har valgt at skrive herind til BørneTelefonen.

Jeg kan fortælle dig, at det slet ikke er klamt eller mærkeligt at onanere.
De fleste drenge og piger onanerer. Særligt når de kommer i puberteten, og de får mange hormoner i kroppen. De fleste voksne kvinder og mænd onanerer også.

Onani er en sund og god måde at lære sin krop og seksualitet at kende på. Når man onanerer, finder man nemlig ud af, hvad man synes er rart – og ikke rart.
Det kan betyde, at når du bliver ældre og begynder at have sex, så ved du allerede hvordan du kan lide at blive rørt eller ikke rørt ved. Og det kan være en stor hjælp for dig og den partner, du er sammen med.

Du vælger helt selv hvem der skal vide, om du onanerer eller ej. Hvis du ikke har lyst til at tale med nogen om din onani, så behøver du ikke.
Ligesom du også helt selv vælger, om du har lyst til at fortsætte med at onanere eller om du vil holde en pause fra det et stykke tid.

Hvis du vil læse mere om onani (eller om krop, seksualitet osv), så kan du læse mere på denne hjemmeside.

Du kan også søge på “onani” her på BørneTelefonens hjemmeside og få gode råd eller læse andre unges breve. Du er nemlig slet ikke alene, om at være usikker på onani.

Jeg håber mit svar kan hjælpe dig på vej. Du må altid ringe til os på 116 111

Kærlig Hilsen

BørneTelefonen

Har du spørgsmål til sex eller den første gang?

Den første gang kan for nogen være en stor ting. Og mange har allerede en forestilling om, hvordan det bliver. Derfor kan nogle opleve at blive nervøse, fordi de gerne vil have en god oplevelse. Men det betyder også, at det kan blive svært at slappe helt af. Nervøsiteten kan fx gøre det svære for drenge at få en stiv pik, og for pigerne at blive våde. Det bedste råd er derfor at tage det helt stille og roligt, og tale sammen om det. 

Det er helt almindeligt at blive nervøs eller usikker omkring sin første gang. Måske du er usikker på, om du kan finde ud af det? Om du vil kunne lide det? Hvornår du er klar? Eller om du ser ”rigtig” ud? 

Der findes ikke nogen rigtig eller forkert måde at se ud på. Kroppe og kønsdele ser forskellige ud. Læs mere her, og få flere gode råd til sex og den første gang! 

Quiz om sex, seksualitet og krop

Kender du til myterne?

Ring

Ring til bisidningen på nummer 35 55 55 56.

SMS

Send SMS til BørneTelefonen på nummer 116111.

Ring

Ring til BørneTelefonen på nummer 116111.

Chat
Chat
Gruppechat
Gruppechat