Efterskole
BREV
Hej
Jeg har prokrastineret over at skrive det her brev siden december 2025 så for at give mig den bedste chance for faktisk at få sendt det her brev afsted på et eller andet tidspunkt kommer jeg til at skrive det hele kort og hurtigt så undskyld mig hvis det hele står lidt tungt.
Jeg er en 14 årig dreng med udenlands baggrund så efterskole er ikke set som noget der er godt i min familie. Men jeg har haft lyst til det siden sommerferien 2025. Der spurgte jeg tit til det men min mor og far blev ved med at sige nej så jeg stoppede lidt med at spørge.
Jeg ved også godt at den efterskolernes dag som jeg burde have været med til for længst er slut og jeg allerede burde været skrevet op for noget tid siden.
Men jeg ved tilgengæld heller ikke så meget om hvilken efterskole jeg ville have lyst til at gå på, hvilken slags eller noget i den stil og det er hvis jeg på en eller anden måde for overbevist mine forældre som ikke har sparet op til efterskole.
Jeg ville bare vide om det er alt for sent og urealistisk at jeg vil have mine forældre til at betale for det? Måske også bare lidt hvad man kan forvente fra efterskole?
SVAR FRA
BØRNETELEFONEN
Kære dreng på 14 år
Hvor er det sejt, at du efter lang tids overvejelse har taget mod til dig og sendt det her brev. Det fortæller noget om, at du har tænkt meget over, hvad du gerne vil, og prøver at tage ansvar for noget, som betyder meget for dig.
Du skriver, at du siden sidste sommer har haft lyst til at komme på efterskole, men at dine forældre flere gange har afvist det. Jeg kan godt forstå, hvis det fylder hos dig, når det er noget, du har ønsket længe, samtidig med at du flere gange har oplevet at få et nej.
Det kan være svært at stå med et ønske, som betyder meget for én, og samtidig være i tvivl om, hvorvidt det overhovedet kan lade sig gøre. Det forstår jeg godt.
Jeg kan tænke, at der kan være mange grunde til, at dine forældre reagerer, som de gør. Det betyder dog ikke, at dine tanker og ønsker ikke er vigtige, og jeg synes det giver rigtig god mening, at du prøver at undersøge mulighederne nærmere.
Som du sikkert ved, så er det sådan, at fordi du er 14 år, er det dine forældre, der i sidste ende skal være med til at tage beslutningen om efterskole. Men du har ret til at dele dine tanker og ønsker med dine forældre – også selv om de er uenige.
Hvad kan man forvente af efterskole?
Du spørger, hvad man kan forvente af efterskole, og det synes jeg er et rigtig godt spørgsmål. Selvom det selvfølgelig kan opleves forskelligt, er der også nogle ting, mange forbinder med det at gå på efterskole.
Mange beskriver efterskole som noget helt særligt, fordi man ikke kun går i skole sammen, men også bor, spiser og lever hverdagen sammen med andre unge. Der findes mange forskellige efterskoler, og de har ofte forskellige linjer eller interesser i fokus.
Nogle har for eksempel meget sport, musik eller kreative fag, mens andre har fokus på friluftsliv, gaming, teater eller noget helt andet. Derfor kan det også betyde meget at finde et sted, hvor der er noget, man selv interesserer sig for eller føler sig hjemme i.
For mange bliver efterskole også et sted, hvor man lærer mere om sig selv, får nye relationer og prøver at stå lidt mere på egne ben i trygge rammer.
Du kan læse mere om de forskellige efterskoler, hvilke linjer de har, og hvordan det er at gå på efterskole her Hvad er en efterskole?
For sent og urealistisk?
Det er svært for mig at give et præcist svar på, om det er for sent eller urealistisk at få dine forældre med på idéen om efterskole, fordi det kan afhænge af mange ting.
Men ud fra dit brev fornemmer jeg, at dine tanker både går på, hvorvidt det rent praktisk er for sent, men også nogle bekymringer om, hvorvidt dine forældre vil gå med til, at du skal på efterskole, og om det rent økonomisk kan lade sig gøre.
I forhold til det praktiske betyder det ikke nødvendigvis, at muligheden er væk, selvom der har været Efterskolernes Dag, og du ikke er skrevet op.
På nogle efterskoler kan der nemlig stadig være ledige pladser, og mange steder kan man også godt lave en aftale om at komme på besøg på et andet tidspunkt, hvis man kontakter efterskolen direkte. Fx på et telefonnummer, man kan finde på deres hjemmeside.
Kan du tale med dem om det igen?
Jeg får også en tanke om, om dine forældre mon helt ved, hvor meget det stadig fylder hos dig, når du beskriver, at du er stoppet lidt med at bringe det op. Måske kunne det give mening at prøve at tage en mere rolig og tydelig snak med dem om det igen.
Ikke for at presse dem til et ja, men for at få sat ord på, hvor vigtigt det faktisk er for dig, og hvad du håber, efterskole kunne give dig.
Jeg ved fra andre børn og unge, der har forældre med udenlandsk baggrund, at efterskoler måske er lidt ukendt land for dem. Forstået på den måde, at der måske ikke har været efterskole i deres barndom.
I nogle familier kan det føles skræmmende at sende ens børn afsted og bo væk fra en selv. Man kan måske føle, at man ikke helt kan stole på, at de har det godt. Og hvis man oveni kommer fra en anden kultur, hvor det slet ikke er normalt at sende børn på efterskole, kan efterskoler virke fremmerede og derfor måske noget, der gør dem lidt bekymrede.
Nu kender jeg jo slet ikke dine forældre eller ved, hvor de har haft deres barndom. Men måske kan noget af det her være grunden til deres bekymring? Hvis du kan genkende det, kan det måske være en god idé, at undersøge efterskole sammen med dem.
Måske kan du og dine forældre kigge lidt på den hjemmeside, jeg sendte dig (Hvad er en efterskole?). Her står der en masse om, hvad det vil sige og der er også information til forældre.
Jeg har lyst til at fortælle dig, at selvom du flere gange har oplevet at få et nej, er det helt okay, hvis du gerne vil tage samtalen med dine forældre igen. Det er ikke sikkert, at du får et nyt svar – det kan jeg desværre ikke love dig. Men det virker til, at du virkelig tænker meget på det og det må du gerne dele med dine forældre. Måske kan det også hjælpe dig til at få lidt mere klarhed eller en form for afrunding, uanset hvad de ender med at tænke.
Efterskolen koster penge
Du skriver også, at økonomi fylder hos dine forældre i forhold til efterskole. Derfor vil jeg også fortælle, at der faktisk findes forskellige muligheder for støtte og tilskud til efterskoleophold. Det er ikke sikkert, at din familie kan få det, da det handler om hvor meget dine forældre tjener. Men måske I sammen kan se på det.
Jeg sender et link, som måske kunne være relevant at kigge på sammen med en voksen derhjemme: Særlige muligheder for økonomisk støtte.
Hvad drømmer du om?
Hvis dine forældre ikke er enige, og du derfor ikke må komme på efterskole, kan det være rigtig skuffende – og måske også gøre dig meget ked af det. Det tror jeg, de fleste godt kan forstå.
Derfor har jeg lyst til at give dig et lille råd: Prøv at tænke over, hvad det helt konkret er, du drømmer om, at efterskole skal give dig. Handler det om nye fællesskaber og nye venner? Om at dyrke en særlig interesse eller starte på en ny hobby? Eller handler det om at komme lidt væk fra hverdagen derhjemme, dine nuværende venner eller din skole?
Jeg spørger, fordi der er mange børn og unge, som ikke kommer på efterskole, men som alligevel ender med at få opfyldt nogle af de drømme. For eksempel ved at begynde til noget, der virkelig interesserer dem, eller ved at starte på en ny fritidsaktivitet.
Måske kunne det være en tanke værd – hvis du har lyst til at overveje det?
Højskoler
Jeg har talt med mange børn og unge, som har haft drømme, deres forældre ikke var enige i. Det kan være meget frustrerende – og måske også gøre én utålmodig, især hvis man er bange for at gå glip af noget, som for eksempel efterskole.
Derfor har jeg også lyst til at fortælle dig om noget, der hedder højskole – måske kender du allerede lidt til det? Det minder på nogle måder om efterskole, men er for voksne. Når du fylder 18 år, kan du selv vælge, om det er noget, du har lyst til.
Det hjælper måske ikke så meget her og nu, men måske kan det være rart at vide, at der også findes den mulighed om nogle år, når du selv kan bestemme.
Med det sagt, så håber jeg også, at jeg har givet dig mod på at tale med dine forældre igen. Uanset hvad der ender med at ske, synes jeg, det siger noget vigtigt, at du tør mærke efter, hvad du ønsker.
Du er altid velkommen til at skrive herind eller ringe til BørneTelefonen på 116111, hvis du får brug for at tale med en voksen.
De bedste hilsener fra BørneTelefonen