Brev

Selvbruner

Hejjj

Den 18 feb fylder jeg 13,

og i den anledning har min mor, givet mig lov til, at bruge en selvbruner.

Men jeg har aldrig prøvet det for,

så jeg ville bare lige høre om i har nogle råd

eller nogle tricks i forhold til selvbruner?

Og hvilke selvbrunere er bedst?💕

På forhånd tak!

Pige, 12 år
Svar fra andre

Børn

Hej pige 12 år!
Sidste år brugte jeg selftan konstant og fik altid mange komplimenter på det.
Jeg er selv meget hvid og nu ved jeg jo ikke, hvor tan du naturligt selv er, men jeg kan helt klart anbefale “Saint Moris” selftan, som man kan købe i normal for 50kr. Den holder cirka i 3 måneder og igennem tiden har jeg haft 4 af dem og de skuffer ikke.
Hvis du skal have nogle gode tips, er dette mine bedste:
1. Altid gå i bad og skrub dig med en handske lige inden du ligger det!
2. Tag creme på, men undgå en alt for fedtet creme(ellers kan det være svært for selvbruneren at suge ind i huden)
3. De fleste selvbrunere skal være på i 8+ timer, så lig det lige inden du skal sove og husk AT VASKE DET AF OM MORGENEN!
4. Et lille tip er også at lade det tørre ind i 30 minutters tid inden du ligger dig i sengen, så blev det mere jævnt.
5. Det kan godt være svært at ligge det i ansigtet, så brug makeup børster, det giver det bedste resultat.
6. Det mest vigtige råd er: du må ikke overgøre det!

  • jeps, Pige, 15 år

Tillykke med fødselsdagen!!!

  • Anonym, Pige, 10 år

Hej pige på 12år! (eller 13😆)
stort tillykke med fødselsdagen!

Jeg har 2 små tips!

(Det ka godt være at du allerede har hørt det men ja.. så får du det bare lige afvide igen😆)

det er en super god ide at have en speciel handske på, til at smøre det godt og grundigt ud med.
Og så er det også super super vigtigt at få det virkelig godt smurt ud over hele det område du gerne vil være brun, ellers kommer det bare til at se super dumt ud😅
Og så også en super god ide at huske og vaske fingre efter, så du ikke får brune pletter eller noget i den stil på din hånd
(Det kan ske selvom man har handsken.. tro mig)

Men ja det var nok lige det jeg havde 🙂

Hilsen mig!

  • R, Pige, 15 år

Det er ikke længere muligt at give råd til dette brev. Vil du hjælpe andre børn, så klik her

Få flere gode råd til krop og udseende

Kroppen vil ændre sig hele livet. Det er en del af at blive ældre. Rigtig mange begynder at sammenligne sig selv med andre, og nogle bliver kede af det over deres udseende.

Mange børn og unge fortæller, at de sociale medier påvirker dem. Og historier om slankekure, BMI og gode råd kan være svære at forholde sig til.

Her på siden kan du få gode råd til, hvordan du kan få det bedre med din krop og dit udseende. Du kan også prøve quizzen, og lære at kende forskel på, hvad der er facts, og hvad der er myter om krop og udseende.

Ring

Ring til bisidningen på nummer 35 55 55 56.

SMS

Send SMS til BørneTelefonen på nummer 116111.

Ring

Ring til BørneTelefonen på nummer 116111.

Chat
Chat
Gruppechat
Gruppechat