Hobby

Hej

Jeg er en 13 årig pige

Jeg synes jeg bruger for meget tid på at se på telefonen

når jeg kommer hjem fra skole

men jeg har ikke nogen hobby.

Jeg går til fritidsaktiviteter

men jeg vil gerne have noget jeg kan lave hjemme.

Så hvis i har nogle ideer vil jeg vildt gerne høre dem.

Pige, 13 år

Jeg har en hobby jeg selv synes meget om. Det hedder collage hvor man kan skal lime en masse ting på et stykke papir for at få det til at se flot ud. Du kan sikkert finde gave papir i dit skab og aviser hvor du kan klippe ting og bogstaver ud og lime på. Det er er meget nemt og man behøver ikke at have nogle kunstneriske sanser for det. Du kan købe en sketch book og så tag alle de forskellige farver og papir og lave en flot collage.

Sorry sikkert meget dårlig formuleret. Men du kan søge en masse ideer op på Pinterest og Google.

Håber du finder nogle hobbyer⭐️

  • Anonym, Pige, 12 år

Hej
Jeg synes at du kunne lave smykker hvis du godt kan lide det og så kunne du måske tegne hvis du synes at det er sjovt du kunne også lave perler?
Idk det er bare hvad jeg synes er sjovt og ja du kunne også kigge på Pinterest og søge på kreative ideer til hvad man kan lave

Held og Lykke jeg håber jeg kunne hjælpe og at du finder noget du kan lave🤞😊

  • Pigen med hobbyer, Pige, 13 år

Uhhh ok nu skriver jeg bare alt jeg kommer i tanke om!
Tegne, male, fotografere, skrive, læse, lave smykker, sy, brodere, strikke, hækle, tricks på trampolin, parkour, yoga, meditation, fuglekiggeri, gå med folks hunde, lave have, gå i totalt nørdemode med film, læse om politik, tage til qroqitegning (kan ikke stave det😭), synge, spille et instrument, finde ny musik, gå på genbrugs jagt, tage på café, sidde på en bænk og kigge på mennesker der går forbi (det er vildt interessant), få et fritidsjob, dekorere dit værelse, lave funky ansigtsmaling, besøge folk, være sammen med venner, hæng ud!, tag hen til dine bedsteforældre (hvis de bor tæt på I guess), tag på stranden, løb en tur, gå tur, hør musik, podcast, lydbog, gymnastik, øv dig i at drible med en fodbold, henna tatoveringer, pierce dine ører, gør rent, lav mad, bag noget, farv hår, cykl, lav bål, tag til fest, babysit, lav keramik Uhmm kan ikke lige komme i tanke om fler😅men håber det gav nogle ideer

  • G, 16 år

Det er ikke længere muligt at give råd til dette brev. Vil du hjælpe andre børn, så klik her

Andre der Hjælper

Der findes også andre steder, hvor du kan få rådgivning og hjælp.

Måske har du brug for at tale med en ekspert, der ved rigtig meget om lige præcis dét, du tumler med.

Fandt du ikke den hjælp, du søgte efter? Her er en liste over andre, der også har rådgivning for børn og unge.

Ring

Ring til bisidningen på nummer 35 55 55 56.

SMS

Send SMS til BørneTelefonen på nummer 116111.

Ring

Ring til BørneTelefonen på nummer 116111.

Chat
Chat
Gruppechat
Gruppechat