Kærlighedsliv

Hey pige på 15 her

Jeg er lige færdig med 9. Klasse

og jeg føler at alle andre (piger og drenge) i min klasse/årgang

har haft kærester og sex og kysser og så videre.

Jeg har min vennegruppe og sådan

men jeg er ikke så meget festtypen og generelt mere indelukket.

Jeg føler det er virkelig akavet fordi jeg skal på gym men jeg er stadig jomfru

og jeg har ikke engang haft mit første kys eller flirtet med nogen fyr.

Jeg ved godt at det kommer i forskellig tempo hos forskellige personer

og der ikke er noget galt med det osv.

Men det er ikke fordi jeg ikke vil.

Jeg har bare aldrig fundet mig selv i en situation

hvor det overhovedet kan lægge op til noget som helst romantisk.

Så jeg beder pleeaseee hvordan kan jeg få en kæreste

eller bare få en fyr til at se på mig eller kysse mig eller bare ET ELLLER ANDET.

Jeg skal heldigvis til et gym hvor jeg ikke kender nogen så jeg kan starte på ny

og måske være en lidt mere udegående person men det er jo også sygt akavet

fordi pigerne i min klasse måske spørger ind til det

og jeg ikke har nogen erfaring overhovedet.

Please help a girl in need

Pige, 15 år

Ved ikke om det er nogen trøst men mulighederne for romantik/sex er altså større når man først kommer på gymnasiet. Jeg havde heller ikke prøvet noget for i 9. synes jeg ikke rigtig man holdt fester og sådan. Og jeg var ikke på efterskole hvor jeg føler mange ellers får kærlighed og sex. Men da jeg startede i 1. g var pludselig mange flere muligheder, fredagsbar, fester og en masse sociale arrangementer og allerede inden efterårsferien havde jeg mistet min mødom (indtil flere gange, tihi!). Okay, det var lidt akavet lige i starten af 1. g hvor pigerne udvekslede seksuelle erfaringer og jeg jo ikke havde nogen men der var et par andre piger som også var jomfruer og dem holdt jeg mig liodt til indtil min mødom også bristede. Så det skal nok komme for dig på gym – cheer up, girl!

  • gym.pigen Z, Pige, 17 år

Erhm same.
Jeg er også lige færdig med niende og de eneste personer jeg har kysset har været mine venner. Jeg kan også godt få følelsen af at være bagud nogengange men andre gange tænker jeg at jeg nok bare ikke har været i den rigtige situation med de rigtige mennesker endnu.
Man lægger jo mere mærke til alle dem der laver alle de der ting og fortæller om dem, end dem der ikke gør. Derfor ved man ikke hvor mange der faktisk har det på samme måde som en selv. Det er 100% normalt at have kysset osv når man er 15-16 og det er også 100% normalt ikke at have gjort noget:)
Det var ikke rigtig et råd i know men ja

  • Kk, 15 år

Hey 🙂
Jeg er en dreng på 15, og jeg tror seriøst, du overvurderer hvor mange der faktisk har prøvet alt det der 😭 Mange snakker højt om kys, forhold og sex, men der er også virkelig mange, som ikke har prøvet det endnu.
Hvis jeg mødte en pige på gym, ville jeg ærligt være ligeglad med, om hun havde haft en kæreste før eller ej. Det siger ikke noget om, hvem hun er.
Og helt ærligt? Du er 15. Du er ikke bagud.
Mit råd er bare at bruge gym som en ny start. Snak med nye mennesker, vær åben og sig ja til ting engang imellem. Du behøver ikke blive en festtype fra den ene dag til den anden.
Og et lille drenge råd: de fleste drenge lægger mere mærke til en sød pige med humor og et godt smil end til, hvor mange kærester hun har haft.
Der er ingen deadline på første kys ❤️ Jeg har personligt heler ikke selv prøvet det og starter også på gym efter sommerferie, og man skal bare tage det i sit tempo. Du er perfekt som du er, og jeg synes det er sygt sejt at du deler det! Held og lykke😁

  • A-drengen, Dreng, 15 år

Det er ikke længere muligt at give råd til dette brev. Vil du hjælpe andre børn, så klik her

Få endnu flere gode råd om Forelskelse, kærlighed og kærestesorger

Kærlighed og forelskelse kan være det bedste, men hvis dit hjerte er blevet knust, kan det også gøre rigtig ondt!

Hvordan får man en kæreste? Er du forelsket? Ved du ikke, hvordan du flirter eller scorer dit crush? Er du blevet helt vild med din bedste ven?

Måske du er midt i et break up og har kærestesorger? Eller måske du gerne vil slå op med din kæreste – men hvordan gør man det?

Det kan også være, du er jaloux på din ven, fordi han scorede hende, du var vild med. Eller måske jalousien dukker op, hvis din kæreste er sammen med sine venner.

Her på siden kan du finde svar på spørgsmålene ved bl.a. at prøve scoreguiden, kysseskolen, se videoer eller få råd om kærestesorger og forelskelse.

Ramt af kæreste sorger? Få gode råd!

Det kan gøre så forbandet ondt at have kærestesorger! Her kan du få gode råd til, hvordan du bedst kommer igennem dine kærestesorger.

Ring

Ring til bisidningen på nummer 35 55 55 56.

SMS

Send SMS til BørneTelefonen på nummer 116111.

Ring

Ring til BørneTelefonen på nummer 116111.

Chat
Chat
Gruppechat
Gruppechat