Jeg føler mig overset af min far
Hej,
jeg er en pige på 13 år der føler mig overset af min far pga han har fået en kæreste de har været sammen i lidt over 2 år nu og er gift, og de har fået et barn sammen. Da min papmor kom til have hun en datter på 2 år med sig, så vi er 5 børn, men det er bare som om min far vælger at høre på alt det min papmor siger nu.
Og mig og min storebror på 14 snart 15 år og min lillesøster på 11 år vi får skeldud hele tiden pga min papmor ikke kan lide os. det er rigtigt ubehageigt og hver gang man vil snakke med hende om det bliver hun page mega sur
hilsen C.A
Du har en Initiativret
Det betyder, at når du er fyldt 10 år, kan du bede Familieretshuset om at holde et møde med dine forældre, hvis du ikke har det godt med det, der er blevet bestemt i forbindelse med dine forældres skilsmisse. Det kan f.eks. være om, hvor du skal bo, hvor tit du skal se den forælder, som du ikke bor hos eller noget helt andet, som du måske er ked af.
Du kan ringe til Børnenes skilsmissetelefon på telefonnummer 20 60 05 50 eller du kan udfylde blanketten og sende den direkte til Familieretshuset. Print brevet her.
Du kan også få en bisidder fra BørneTelefonen til at hjælpe dig.
Du kan få en Bisidder fra BørneTelefonen
Hvis du skal til møde i kommunen eller i Familieretshuset, kan en voksen fra BørneTelefonen gå med dig. Det er helt gratis at få en bisidder.
Sjitshow
Det er tid til et familiebillede! Men hvem skal have en hundelort på hovedet, og hvem skal have et smækkys? Hvem skal ligne en zombie, og hvem skal være superhelt? Du bestemmer – for det er DIN gakkede familie!