Folk bliver forvirrede og irritere mig om det.
Hej brevkasse.
Jeg er en pige på 14 år der har nogle problemer med andre folk og deres reaktioner når de spørger om min seksualitet fordi de ret meget pisser mig af ved at kalde mig ting jeg ikke er/ikke identifisere mig som.
Jeg har vidst stort set hele mit liv at jeg godt kan lide piger, men kun her lidt senere hen ad er fundet ud af at jeg er til piger, drenge & alle de andre køn.
(Her er sådan hvordan min familie ved det bare skip over det er ikke så vigtigt det bare en sjov historie) Jeg har som lille haft både små drengekærester og pigekærester og min mor har taget det som at være helt normalt hvilket jeg også altid har syntes netop pga hende, jeg har aldrig rigtig haft så meget af et personligt bånd med min far selvom jeg også er vokset op med ham ved min side (det er en anden historie om hvorfor jeg ikke bryder mig om ham)
men jaer jeg fandt så en ny veninde over snapchat (som stadig er min bedste ven) som er panseksuel i den lesbiske del og gender non binary og de har lært mig en del om alt det med at finde mig selv i alt det her med identitet og de inviterede mig så med dem og deres daværende kæreste og deres mor til pride parade copenhagen som jeg da selfølgelig sagde ja til at tage med og deres mor så snakkede med min mor om hun også ville med.
Min ven havde så sit pride flag med og lånte mig det til at have på som en kappe da de allerede selv havde så meget pride på sig så jeg tog det på som kappe. Midt i paraden så jeg der sad en mand i en indkøbsvogn med en togchauffør har i pride farver og solgte pride ting og sager og min mor gik direkte hen og spurgte hvad han solgte et flag for og købte det. Det hænger på min væg stadig.
På det tidspunkt var jeg allerede kommet ud til min ven som panseksuel/demiseksuel og de var egentlig den eneste der vidste det.
Min mor havde selføglelig fundet det normalt med mig og piger men vidste ikke mere om det end fra dengang jeg havde børnehave pigekærester.
Fast forward et par måneder senere og min mor og jeg sad i hendes lejlighed og så musik videoer og jeg nævnte noget med en pæn dreng i den ene video og min mor som måske havde drukket lidt for meget vin sagde “du ku sq da være ligeglad du ikk til drenge” og jeg så sagde “hva ved du om det?”
Og hun så spurgte “hva? Er du?” Helt forvirret og jeg så sagde langsomt nok til at hendes påvirkede hoved kunne følge med “jeg kan godt lide piger, men også drenge, og alle de andre, men jeg er ikke så meget for pik og patter, det sjældent” og min mor så råber “HELL YASSS (som en eller anden beauty queen) MY BABY IS PERFECTTTT” og vi begge flækkede af grin, så krammede vi og så flere musik videoer.
Resten af min familie ved ikke så meget om det da de er bange for at spørge mig de tror jeg bider haha.
————
Nåh men det med at blive irriteret af folk der antager ting der ikke passer; alle fra min klasse tror jeg er 100% lesbisk selvom jeg har prøvet at forklare dem at jeg er til alle køn
men stadig når en af vores lærere nævner et eller andet med piger der kan lide drenge skal en eller anden råbe op “DET ER ALTSÅ IKKE ALLE PIGER HER INDE DER ER TIL DRENGE” hvor jeg så siger “ALTSÅ JO JEG KAN MEN NEJ JEG KAN EJ FAT DET” og så griner vi alle selvom indeni bliver jeg lidt sur/trist over de ikke forstår hvad jeg prøver at forklare dem hvad jeg mener.
Alle fra mine parallel klasser forstår det godt og acceptere det som at jeg er den gay på årgangen selvom de godt ved jeg ikke er helt homo.. jeg ved ikke rigtig hvordan jeg kan forklare dem at det gør mig irriteret at de ikke kan identifisere mig korrekt.
Hjælp..