Fake, lavt selvværd, cutter, trist.
Jeg ved ikke hvordan jeg skal skrive det her, hvordan jeg skal få skrevet mine følelser ned, i det hele taget bare forklare det her. Jeg undskylder på forhånd med mine stavefejl da jeg er helt nede nu.
Da jeg var 11 havde jeg det godt, mange gode venner og veninder. Men da mig og en veninde lavede en fake profil, det vil sige at jeg var en dreng, skrev vi meget med en pige som så var forelsket i den her dreng, som var mig. Min veninde gad det ikke mere så jeg sagde også bare at jeg var stoppet med at fake, men det var en kæmpe løgn.
Jeg fik udvekslet nummer med hende pigen, vi kalder hende x. X forelskede sig i mig og jeg lod som om jeg også var forelsket i hende. Nu er hun en af mine rigtig gode veninder, for jeg føler at hun ved at jeg er en pige og vi bare er rigtig gode veninder, men problemet er bare at hun tror jeg er en dreng.
Det er ikke et problem mere, for her i december skrev vi ikke så meget mere og nu er vi ved at glemme hinanden, men fordi jeg har skrevet så meget med x i skole tiden, med vennerne osv. Er jeg begyndt at falde ud. Jeg har stadig gode veninder og jeg vil ikke have flere, men jeg er ked af det hele tiden. Jeg ved ikke hvorfor. Humørsvingninger siger i sikkert, men jeg er sikker på at der ligger noget andet bag det. Jeg har skåret i mig selv et par gange uden at der rigtig er kommet et ar ud af det, kun én et ar har jeg fra det. Men den hopper mine veninder på at det var en kat der kradsede mig.
Jeg vil helst være alene, jeg overvejer tit at begå selvmord. Forsvinde væk fra alt. Jeg virker så glad, men det er jeg ikke. Jeg er ikke lige den der kan gå i det ”seje” tøj da jeg vejer lidt for meget, og intet hjælper. Jeg kan ikke tabe mig. Jeg følger mig så ubrugelig. Mine karakter falder, jeg sidder tit alene herhjemme. Jeg ved slet ikke hvem jeg er mere.
Jeg tror på en måde at jeg er ved at på en depression. Jeg tog en stresstest på mobilen, bare sådan en for sjov en bare for at se mit stress. Den sagde jeg havde 12 alvorlige stress symptomer. De sidste par måneder er det blevet værre og værre. Jeg kan ikke sove om natten, falder først i søvn ved 1-2 tiden, jeg er trist, jeg bliver let sur og irriteret. Jeg føler mig tom indeni. Jeg føler ikke nogen glæde mere. Jeg fortjener ikke at leve.
– Fisken
"alene" hør andres fortællinger
Hør YouTuber og influencer Emilie Briting og 17-årige Martha tale om at sige det højt, hvis man har det svært, og hvem man kan gå til.