Er det en voldtægt?
Brevet er anonymiseret af BørneTelefonen.
Hej børnetelefonen,
Jeg skriver fordi jeg har været udsat for noget ubehagligt.
Forn nogle dage siden, var jeg til fest hjemme hos af drengene fra klassen. Jeg blev meget fuld til festen, så mine veninder lagde mig ind på hans værelse, hvor jeg så faldt i søvn i hans seng.
Jeg vågner af at han kommer ind til mig. Vi kyssede lidt, men det var enlig ikke rigtig noget jeg havde lyst til. Jeg blev ved med at sige, at jeg ikke havde lyst. Det skal lige siges, at han overhovedet ikke havde drukket noget.
Det næste jeg ved, er at jeg vågner igen senere, og at vi lige har haft sex. Jeg kan intet huske, og var stadig rimelig fuld. Jeg går så ud på toilettet for at få lidt vand og kommer tilbage.
Jeg vil bare godt sove, men han bliver ved med at prøve på mig. Så vågner jeg igen, og det samme er sket, og der er blod over det hele på lagnerne.
Bagefter siger han at ingen må vide hvad der er sket, og han ville ikke svare mig, da jeg spurgte hvad der var sket.
Jeg ved simpelthen ikke hvad jeg skal gøre. Jeg har ikke lyst til at beskylde ham for noget, hvis det nu er sådan at han har spurgt mig, og jeg sagde ja, men samtidig føler jeg mig også bare udnyttet, for han vidste jo at jeg var røv fuld, og ikke var ved mig selv.
Nu er mit problem så, at jeg ikke ved hvad jeg skal gøre. Det sidste jeg vil er at snakke med mine forældre om det. Jeg ved godt alle ville anbefale det, men det kan jeg simpelthen ikke overskue.
Hvad skal jeg gøre, og er det bare min egen skyld.
Hilsen mig
Seksuel krænkelse Andre der hjælper
Trin for trin Byg et brev
Hvis det er svært at sige noget ansigt-til-ansigt, kan det være nemmere at skrive det ned. Her kan du bygge et brev, som du kan sende til den person, du gerne vil have til at hjælpe dig.