Brev

Har jeg fået brystkræft?

Læs hele brevet
Svar fra

Børnetelefonen

Kære Pige på 14

Tak for dit brev. Hvor er det godt, at du er opmærksom på din krop. 

Når brysterne udvikler sig, dannes der fedt og noget, der hedder mælkekirtler. Det kan godt mærkes som små knuder i brystet. Og jeg tror, det er det, du kan mærke. Derfor syntes jeg ikke, at du skal være så nevøs. Jeg tror bestemt ikke, du har fået brystkræft. Det sker nemlig stort set aldrig, at unge kvinder får brystkræft. 

Jeg vil råde dig til at tale med den sundhedsplejerske, som holder til på din skole. Sundhedsplejersken er vant til at tale med børn og unge om alle mulige ting. Hun vil også kunne hjælpe dig. 

Hvis der er noget, man er urolig for, så er det en god ide at få sat ord på det, og få snakket det igennem med nogen. Hvis du derfor stadig er urolig efter mit svar, så syntes jeg, du skal snakke med en voksen om det. Det kunne være din mor eller måske en anden voksen, du snakker godt med.

Jeg håber, du kan bruge mit svar. Ellers kan du også ringe til os på BørneTelefonen på 116111.  .

Mange hilsner BørneTelefonen

Få flere råd og hjælp til Kroppen

I løbet af puberteten begynder din krop at ændre sig meget. Du begynder blandt andet at vokse mere, svede mere og få hår nye steder på kroppen. Hvis du er en dreng, begynder du også at producere sæd, og din stemme går i overgang. Hvis du er en pige, begynder dine bryster at vokse, og du får din menstruation. Vi har samlet en række spørgsmål og svar på alt det, man ikke tør spørge om ved både pigekroppen og drengekroppen.

På siden kan du også teste din viden om kønsorganerne, lære noget nyt i vores videoer eller læse andre børns breve kroppen.

Du kan også deltage i afstemninger, prøve øvelser om selvværd og få gode råd til, hvordan du får et godt forhold til din krop.

Kender du privatsnak.dk?

privatsnak.dk kan du se film og læse om:

  • Hvad sker der, når man kommer i puberteten?
  • Hvad gør man, hvis man får bumser?
  • Hvordan kan man mærke, om man er forelsket?
  • Hvornår har man sex første gang?
  • Hvordan sætter man et kondom på?

… og mange andre spørgsmål.

Chat
Chat
Gruppechat
Gruppechat