Utilpas i hjemmet!
Obs: Indholdet er redigeret af hensyn til barnets anonymitet.
Efterhånden er jeg ved at blive sindssyg, at bo derhjemme. Mine forældre er skilt og jeg bor hos min far og sure stedmor! Jeg har 3 søskende, en storbror, tvilling og lillebror.
Problemet er, at jeg føler mig utilpas i hjemmet, jeg kan ikke holde det ud længere. Det er vanvitigt og jeg bliver hurtigt stresset – har ingen glæde (sjældent smiler jeg for sjov – ellers er det bare for at Være høflig). Jeg har et meget kedeligt og ulykkeligt liv…
Jeg må ikke spille computerspil mere, og alle vores pc’er er blevet sendt til garagen. Kun min storebrors bærbar (lektier – gymnaisum) og forældres stationær er i hjemmet. Min personlige mening er således (ved ikke hvad min brødre synes – men de ser også triste ud):
Jeg har ingen privatliv, fritid eller ytringsfrihed. Jeg må ikke bruge FB og min mobil er taget fra mig – stedmor. Hvis jeg får den – er den kun til at ringe med forældre – ikke venner eller lignende = penge!
Stedmor er nærig og tænker kun på at spare penge “budget…budget…osv”. Hun giver lidt mad og nogle gange er jeg bange for at spørge om mere = sur og spørger HVORFOR? Kan ikke holde det ud – drikker engang mælk mere… og tager kun en sandwich med til skole også får jeg tre måltider. Ris hverdag!! Kun forskellige karry (tilbehør…whatever).
Jeg må ikke spille og snakke om det. Vi må kun snakke om skolerelaterede ting – lektier/opg. Efter jeg kommer hjem fra skole skal jeg spise også vaske og tørre op (skiftevis mellem brødre) Og 2 gange om ugen skal vi rengøring huset (kun brødre) skiftevis støvsuge og mobbesøge (vaske) gulvet.
Om lørdagen skal jeg vågne tidligt også spise, derefter vakse toilet med tvilling (skiftevis par) det er klamt og jeg hader det – skal Gøre det = forældre kalder det af at hjælpe. De laver aldrig noget udover at side på deres flade røv… og se tv serier!!! Det eneste de gør, er at opvaske deres egne tallerkener osv. Men jeg skal altid tørre op – fordi de ikke kan LIDE mig (ikke fair behandling i forhold til brødre).
Jeg går til Ingen aktiviteter da de kun tilbyder mig kedelige sportsgrene… må ikke engang dyrke min hobby = spille computer. Det eneste jeg laver i dagene er at studere og læse, læse, læse… Har også et fritidsarbejde men jeg må ikke selv bruge pengene. Stedmor styrer det hele!
Når jeg vil hjem til min mor (tæt på). Kan sagtens gå derocer) må jeg ikke… Min fødselsdags penge tager de også. Hvis jeg spørger siger, at jeg skal tage mit tøj af – for det er deres / gå ud af huset!
Om søndagen skal jeg gå til modersmål skole…. kan ikke lide det! Må jeg sige fra (lov/ret)? Jeg må Heller ikke gå over i ungdomsklubben – gratis.
Hvad får de børnepenge for? Hvilke rettigheder får jeg så? Kan jeg komme på børnehjem? Vil meget gerne væk fra dette helvede!!!
Hvad gør jeg? Har jeg nogle bestemte regler? 16 år, dreng.
Du har en Initiativret
Det betyder, at når du er fyldt 10 år, kan du bede Familieretshuset om at holde et møde med dine forældre, hvis du ikke har det godt med det, der er blevet bestemt i forbindelse med dine forældres skilsmisse. Det kan f.eks. være om, hvor du skal bo, hvor tit du skal se den forælder, som du ikke bor hos eller noget helt andet, som du måske er ked af.
Du kan ringe til Børnenes skilsmissetelefon på telefonnummer 20 60 05 50 eller du kan udfylde blanketten og sende den direkte til Familieretshuset. Print brevet her.
Du kan også få en bisidder fra BørneTelefonen til at hjælpe dig.
Du kan få en Bisidder fra BørneTelefonen
Hvis du skal til møde i kommunen eller i Familieretshuset, kan en voksen fra BørneTelefonen gå med dig. Det er helt gratis at få en bisidder.
Sjitshow
Det er tid til et familiebillede! Men hvem skal have en hundelort på hovedet, og hvem skal have et smækkys? Hvem skal ligne en zombie, og hvem skal være superhelt? Du bestemmer – for det er DIN gakkede familie!