Hele tiden ked af det
Hej, jeg er en pige på 11.
Mine forældre blev skilt fra 8 måneder siden, og min mår flyttede 5 måneder efter.
Men efter det er jeg hele tiden ked af det, når jeg skal hjem til min mor.
Grunden er nok mest, at hun er begyndt at se mange fyre og sådan. Føler ikke, at hun går så meget op i mig og mine 3 brødre, sol da hun stadig var sammen med min far.
Så her fra nogle dage siden, sagde hun, at der kom en mand på besøg, og at de var blevet kærester.
Min mor plejer aldrig at have så meget over skud som det hun havde den dag, han kom.
Hun gik helt vildt meget op i den aften, og hun lavede hjemmelavet burgerboller og alt muligt.
Det har hun ALDRIG gjort før, og hun gør det kun, fordi ham kommer på besøg.
Det gør mig virkelig ked af det, fordi jeg ikke føler, at hun vil mig og mine brødre særligt meget. Har grædt over det flere gange.
Men er også hele tiden ked af det i skolen. Havde den her bedste veninde, men efter jeg startede i 5 klasse, er hun begyndt at være meget sammen med en anden pige fra min klasse. De er HELE tiden sammen og shopper sammen og griner sammen. De har siddet overfor hinanden i klassen i 5 måneder nu, og de har det så sjovt.
Føler at min bedste veninde skifter mig ud. Prøvede at skrive det til hende, men hun skrev bare at hun ikke skiftede mig ud.
Den næste dag i skolen snakkede vi okay godt sammen. Men dagen efter ignorerede hun mig fuldstændeligt! 2 dage efter skrev jeg så til hende, at jeg stadig føler at hun skifter mig ud. Hun skrev så at mig, hende hun har skiftet mig ud med og en anden var hendes bedste veninder. Men hun nægtede ikke, at hun havde skiftet mig ud. Jeg spurgte hvorfor, men hun ignorerede min besked og svarede ikke.
Her for tiden har jeg virkelig også bare følt mig nytteløs og at alle bare synes, at jeg er irriterende.
Skiftede skole i 2 klasse, og siden det har jeg aldrig har en bedste veninde, jeg bare klinger 100% med. Føler, at uanset hvem jeg snakker med, har de altid en eller anden, de kan lide meget mere end mig.
Føler at alle pigerne fra min klasse hader mig. Det går mig virkelig meget på, fordi jeg har ikke nogen, jeg kan snakke med det om;(
Føler mig hele tiden vred på min mor, som om jeg bare syntes, at hun er det mest irriterende menneske på jorden.
Har det virkelig svært, plz hjælp..
Hvordan har du det i din familie?
Du kan få en Bisidder fra BørneTelefonen
Hvis du skal til møde i kommunen eller i Familieretshuset, kan en voksen fra BørneTelefonen gå med dig. Det er helt gratis at få en bisidder.