Hvad skal jeg gøre?
Hej bb (:
Jeg er en 12 årig pige med et problem.
Her for cirka 2 år siden gad min søster (som er 3 år ældre end mig) ikke at sove alene, så jeg skulle altid sove med hende. Jeg havde alrdig fået en rigtig grund til det.
Men så en aften ville jeg så vide hvad den rigtige grund var! Hun fortalte så at det var fordi at hun havde hørt vores forældre have sex, ret mange gange. Hver gang hun havde hørt det var hun sjovt nok vågned og havde bare ligget hele natten og ikke kunne falde i søvn. Jeg grinte og synes det var sjovt jo, så vi sagde det til vores forældre, men de synes bare at det var sjovt og de ville ikke indrømme det.
Der går så cirka et halvt års tid og min søster kan sove selv igen.
Men så en dag hvor hun er ude hos en veninde og mine forældre og jeg er i sommerhus, vågner jeg om natten fordi jeg bliver skubbet til og af høje lyde. Det er så mine forældre der har sex, hvor jeg seriøst ligger i den samme seng som dem… Det var så grænse overskridene at jeg begyndte at græde lydløst og ikke kunne sove. Så jeg lå vågen HELE natten og de seriøst lå og skubbede til mig!
Jeg er så sur på dem over at de bare ingen respekt har over for mig og er så lige glad med mig! For jeg er en person der tænker RIGTIG meget over tingne og det ved de godt!
Og nu er det sket op til flere gange hvor jeg har ligget lige ved siden af dem og blivet mast eller det har været i samme hus. De kan ogso godt finde på at onanere mens jeg ligger/er lige ved siden af dem.
Jeg har ikke sagt det til min søster eller nogen som helst anden! Og jeg kan ikke sove hos min søster som hun plejede at gøre, for nu har hun ALTID venner sovende eller sover hos andre.
Jeg tror jeg har fået angst for at sove nu. For jeg hader at skulle sove,
jeg prøver altid at gøre så de ikke sover ved siden af hinanden (men det er ret svært)
jeg er sindsygt bange for at sove og kan ligge vågen hele natten, på en hverdag hvor jeg skal i skole morgnen efter!
Så det pårviker mig sindsygt meget også fordi jeg så er så træt i skolen.
Men det er kun når jeg sover hjemme at jeg er bange. Hvis jeg sover his en veninder eller min farmor, er der intet problem.
Så det jeg siger alt i alt er at jeg vil have det til at stoppe! Jeg kan ikke klare det mere, både psykisk eller fysisk! At skulle græde mig selv i søvn fordi jeg er så bange som jeg er, for det er altså IKKE sjovt.
Men hvordan skal jeg sige det. Og til hvem?
Håber i kan hjælpe mig (:
Hvordan har du det i din familie?
Du kan få en Bisidder fra BørneTelefonen
Hvis du skal til møde i kommunen eller i Familieretshuset, kan en voksen fra BørneTelefonen gå med dig. Det er helt gratis at få en bisidder.