Et liv af dårlige hændelser
Jeg er en pige på 16 og for at give dig en smule forforståelse, så lad mig fortælle lidt om mit liv.
Det startede i september 2015, min bedste ven voldtog mig. Jeg havde ingen i mit liv. Jeg blev deprimerede, selvskadede og til sidst prøve jeg at begå selvmord med piller. Det virkede ikke. Jeg blev ved med at selvskade. Jeg fik en ven samme år i december. Han fik mig til at få det bedre, han lyttede. Han var der for mig.
Vi blev kærester Marts 2016. Min depression blev mindre, jeg blev gladere. Jeg følte at livet igen havde værdi.
Men et forhold har sine problemer. Min kæreste og jeg valgte at holde en pause i april 2017. I den periode var jeg til en fest på min arbejdsplads. Til den fest var jeg offer af seksuelt overgreb af min på daværende tidspunkt meget tætte ven. Det ødelagde mig. Jeg blev deprimeret igen.
Jeg havde mareridt hver nat og græd hele tiden, selvskadede engang i mellem når det blev for meget. Min kæreste forstod ikke hvordan jeg havde det. Vi skulle tale om hvordan det stod til, men det blev konstant udskudt.
I juni var jeg til translokations fest på min skole for årgangen. Jeg havde drukket for meget, det havde min kæreste også. Jeg var for fuld til at give min accept til sex eller forstå hvad der skete. Vi havde sex den aften. Mens jeg forsøgte at sove misbrugte han mig seksuelt. Jeg var knust og fortvivlet.
Min depression blev værre efter det. Min kæreste slog op halvanden uge efter, han elskede mig ikke længere.
Vi fik hverken snakket om hvordan det stod til med mig, eller hvad der skete den aften. Han var den eneste jeg havde.
Nu er jeg helt på bunden, jeg kan ikke se meningen længere. Jeg har nærmest givet op. Jeg kan ikke snakke med fremmede jeg er ikke åben nok.
Hvad skal jeg dog gøre?
Seksuel krænkelse Andre der hjælper
Anmeld digital krænkelse
Trin for trin Byg et brev
Hvis det er svært at sige noget ansigt-til-ansigt, kan det være nemmere at skrive det ned. Her kan du bygge et brev, som du kan sende til den person, du gerne vil have til at hjælpe dig.