Brev

Efterskole eller ej?

Læs hele brevet
Svar fra

Børnetelefonen

Kære pige på 15 år,

Det er aldrig rart at skulle noget, man virkelig ikke har lyst til. Så jeg kan virkelig godt forstå, hvis du har brug for, at dine forældre lytter til, hvordan du har det.

Først og fremmest, så er det vigtigt at huske på, at dine forældre gør det i en god mening. De vil sikkert bare så gerne hjælpe dig.
Men.. Det er jo ikke sikkert, at det er det rigtige for dig, når du har det, som du har det.

Samtidig kan det selvfølgelig også være, at du bliver positivt overrasket over efterskolelivet. Det er svært at sige. I hvert fald er efterskole ikke den rigtige løsning for alle.

Du skriver, at du har talt med dine forældre om det. Det synes jeg, at du skal gøre igen.

Jeg tænker, at I måske skal lave en plan for, hvordan I kan "undersøge" om efterskole er det rigtige. I har nok allerede undersøgt en del, når I har talt om det siden starten af skoleåret. Men det er vigtigt at de ved, at du virkelig ikke har lyst, som det er nu. 

Hvis du sammen med dine forældre laver en plan for at undersøge, om efterskole er det rigtige, er der nogle forskellige ting, I kan gøre;

Jeg tænker, at du og dine forældre kan prøve at tale med en af dine lærere om det. Spørg ham/hende om de tror, du ville kunne klare gymnasiet, eller om de synes, at efterskole er en god idé. De ved, hvor du ligger rent fagligt og har også set dig sammen med dine klassekammerater. 
Er der mange af dine venner og veninder, der skal starte på gymnasiet? De fleste synes, at det er rart at starte med nogen, de kender. Du skriver, at du synes, at det er svært at møde nye mennesker. Måske er ville det derfor, være en god idé at starte på gymnasiet sammen med dem du kender? 
Måske kender du eller dine forældre, nogen der har gået på efterskole? Det kunne være en mulighed, at høre andres erfaringer med at gå på efterskole og på den måde, får en lidt bedre fornemmelse af, hvordan det kan være? Måske har du også selv nogle tanker om, hvad der ville være godt ved efterskole? 
Du skriver selv, at du måske kunne gå til en psykolog. Det synes jeg faktisk lyder som en god idé. Han/hun vil kunne hjælpe dig med generelt at håndtere din angst. Men en psykolog kunne også tale med dig om efterskole, og om han/hun tænker, at det ville kunne hjælpe dig. 

Det er ikke nemt, når der skal træffes store beslutninger i ens liv. Det er helt naturligt, at man kan blive utryg over tanken om, at ens hverdag vil forandre sig.

Derfor er det også vigtigt, at man føler at man bliver hørt og taget alvorligt. Dine forældre skal faktisk lytte til dig. Du har nemlig ret til at sige din mening.

Måske vil det hjælpe dig, at skrive dine tanker og følelser ned og vise det til dine forældre. Du er i hvert fald god til at formulere dig på skrift.

Jeg håber, at dit næste skoleår bliver som du ønsker, på den ene eller anden måde.

De bedste hilsner fra

BørneTelefonen

Hvad gør man, hvis man er Skoletræt?

Gode råd om at være Ny i klassen

Har du eksamensangst? Få flere gode råd her

Måske har du tanker som: Hvordan undgår jeg eksamensangst? Hvordan skal jeg forberede mig inden min eksamen? Er der øvelser til eksamensangst? Hvad gør jeg, hvis jeg ikke kan huske, hvad jeg skal sige?

 

Måske du kender at nervøsiteten vokser sig så stor, at den nærmere bliver til en eksamensangst? Så er det vigtigt, at få talt om det med nogen.

 

Her på siden kan du få gode råd til at få dine katastrofetanker ud af hovedet, lægge en plan for, hvordan du forbereder dig, prøve vejrtrækningsøvelsen eller læse andre børns breve.

Ring

Ring til bisidningen på nummer 35 55 55 56.

SMS

Send SMS til BørneTelefonen på nummer 116111.

Ring

Ring til BørneTelefonen på nummer 116111.

Chat
Chat
Gruppechat
Gruppechat