min far drikker og kan ikke lide mig.
hej bb
jeg er en pige på 15 år.
der her i et års tid har følt at min far er ligeglad med mig man drikker også nogle gange 4-5 øller på en dag hvor han bliver fuld og ubehagelig at være sammen med
han bliver dog ikke voldelig men bare flabet og man får løst til at gå væk fra ham
de jeg også er blevet mobbet igennem de 10 år jeg har gået i skole og så kommer hjem og får mere klasket lige i hovet er ret hårdt og da min har har opført sig kold og agrresivt over for mig og er blevet irreteret over de mindste ting eller begynder ligepludselig at gøre grin med ting jeg holder kært
fx jeg havde en kat der døde for et års tid siden der har været min bedste ven i ca. 9- 10 år. hvor vi sad og snakkede om problemet med at katte i forskelige dele af verden tager sangfugle begynder har at sige at alle katte skal henrettes og bare er skadedyr
jeg bliver selvføldelig sur og spøger om min gamle kat også var det det svare han dog ikke på men siger bare igen at alle katte er skadedyr hvorefter jeg går.
jeg føler mig meget trist når jeg tænker på det og føler at jeg bliver mere og mere kold hjertet for hvad er være end at føle sig hadet af et familie medlem?
der er ikke meget at hente hos min da hun arbejder ret meget,
min bedste veninder siger at jeg bare skal bruge min sorg og vrede til at komme vidre i mit liv istedet for at bruge det på ham men det er jo svært da han ER min far og jeg et sted stadig holder af ham men for det meste føler jeg at han kunne blive ramt af en bus og jeg ville være ligeglad da han aligevel ikke har den store interasse i mig og jeg overvejer seriøst at cutte forbindelsen til ham når jeg bliver voksen.
det påvirker mig bla også i skolen da jeg på grund af ham har det svært at knytte mig til andre mennesker og da jeg var til elev samtale med min klasse lære spurgte hun bla indtil min familie men jeg valgte at svare at alt var findt for jeg er bange for at skolen vil henvende sig til komunen og jeg vil blive taget fra min familie
men da alle mine lære tror at jeg der er dårlig til at arbejde med andre mennesker og bliver ved med at presse mig til at arbejde med de mennesker jeg ikke stoler på hvilket gør at jeg ikke siger så meget
jeg siger heller ikke så meget i timerne da jeg derhjemme er vandt til at blive gjort til grin hver gang jeg siger noget forkert.
jeg føler virkelig at jeg vil sige det til mine lære så de ved hvad det i virkeligheden er der gør det svært for mig socialt.
men er bange for at de vil gå til kommunen så hvad vil i råde mig til at gøre der
og skal jeg cutte forbindelsen til min far?
kh. den 15 årige pige
Hvordan har du det i din familie?
Du kan få en Bisidder fra BørneTelefonen
Hvis du skal til møde i kommunen eller i Familieretshuset, kan en voksen fra BørneTelefonen gå med dig. Det er helt gratis at få en bisidder.