Brev

Makeup

Læs hele brevet
Svar fra andre

Børn

Halløj, jeg er også selv en pige på tretten, og jeg bruger mascara lidt concealer, og andet fx lipgloss og highlighter.
Jeg syndes ik at du ska bruge noget bare for at bruge det, du må selfølgelig gerne bruge noget hvis du måske føles dig usikker på noget, fx bruge mascara hvis man er usikker på usyndlige viper eller så noget.
D’etre er selfølgelig bare min mening og jeg syndes at du skal bruge det DU vil, mvh Pige på 13

  • Pige, Pige, 13 år

Jeg bruger rigtig meget makeup og der bliver os kommenteret på det. Men jeg er lidt ligeglad fordi jeg synes det er flot. Jeg bruger
Elg flawless filter
Cream contour
Concealer
Under eye concealer
Powder
Powder blush
Powder bronzer
Setting spray
(Btw den eneste settings spray der virker for mig er den fra Loreal. Jeg har også den som alle synes er god, Charlotte tilbury setting spray og den virker ikke særlig godt)

  • S, Pige, 13 år

Altså jeg bruger ikke foundation men jeg bruger bronzer concealer usynlig mascara primer blush øjenvippe bukker og settingspray
Og nogle få gange lipgloss og en rigtig mascara
Mvh pige på 12

  • Klogesen, Pige, 12 år

Det er ikke længere muligt at give råd til dette brev. Vil du hjælpe andre børn, så klik her

Få flere gode råd til krop og udseende

Kroppen vil ændre sig hele livet. Det er en del af at blive ældre. Rigtig mange begynder at sammenligne sig selv med andre, og nogle bliver kede af det over deres udseende.

Mange børn og unge fortæller, at de sociale medier påvirker dem. Og historier om slankekure, BMI og gode råd kan være svære at forholde sig til.

Her på siden kan du få gode råd til, hvordan du kan få det bedre med din krop og dit udseende. Du kan også prøve quizzen, og lære at kende forskel på, hvad der er facts, og hvad der er myter om krop og udseende.

Ring

Ring til bisidningen på nummer 35 55 55 56.

SMS

Send SMS til BørneTelefonen på nummer 116111.

Ring

Ring til BørneTelefonen på nummer 116111.

Chat
Chat
Gruppechat
Gruppechat