Brev

loggede ind på min venindes snap

Læs hele brevet
Svar fra andre

Børn

Hej..
Jeg har også logget ind på min venindes snap, jeg gjorde det nu fordi jeg var jaloux over hun havde andre venner end mig.. Jeg gik derfor ind og læste hendes beskeder, og jeg gjorde det mange gange om dagen. Hun kunne ikke forstå hvorfor hendes snap altid loggede ud, men til sidst måtte jeg forklar det hele. Hun forstod mig heldigvis så sys også du skal sige det fil din veninde
Knus

  • Maja, Pige, 15 år

Heyyy
Jeg forstår virkelig godt din bekymring
Omkring det
Men når det lang tid siden og det er din veninde tror jeg det vil tages pænt fra hendes side af måske bliver hun skuffet/ked af det
Men det løser sig kun af at snakke om det

Har selv kysset med min venindes kærste min veninde tilgav mig fordi en dreng ik kan ødelægge et venskab

Jeg tilgav en anden veninde
Som stjal en taske fra mig men jeg fik den tilbage og det var bare fordi hun havde det svært

Jeg tror det er ligemeget med hvad du har gjort og hvad du gør

En ting er sikkert du skal være glad
Og du har det dårligt over det

Synes du skal skrive et brev vis det svært at sige

Kære……
Jeg elsker dig min veninde
Veninder kan alt og de prøver alt
Dsv os skænderier
Vi blev uvenner jeg kom til og gå ind på din snap
Var bare frosteret
Sry savnede dig og elsker dig kan ik leve uden dig

Eller noget bare husk at vis hun bliver sur
Så giv hende tid

For det kan være hårdt st få afvide

  • Pigen som vil være psykolog, Pige, 15 år

Hvis du læste nogen beskeder bør du ikke sige det, eftersom hun måske kan føle at du snager i hendes privatliv, som der også kan komme en stor misforståelse ud af. Hvis du ikke læste nogen beskeder kan det vel være ligemeget, så mener jeg i hvert fald ikke at du har gjort noget galt

  • Melanie, Pige, 15 år

Det er ikke længere muligt at give råd til dette brev. Vil du hjælpe andre børn, så klik her

Hvordan er dit digitale fællesskab?

Når man skriver sammen online, kan tonen hurtigt blive grovere, og vi kan nemt misforstå hinanden. Det kan være fordi, vi ikke kan se andres reaktioner, og derfor ikke opdager, at de måske er blevet kede af det.

Er du blevet mobbet, holdt udenfor eller talt grimt til på nettet, er det ikke okay. Og der er heldigvis en masse voksne, som skal hjælpe dig med at få det stoppet, så du kan få det bedre.

Klik dig videre her og få gode råd til dit digitale liv og fællesskab!

Trin for trin hjælp
Har du været udsat for ulovlig billeddeling? Få hjælp her, hvis nogen har delt et billede eller en video af dig.

Er dine private billeder blevet delt?

billeddeling

Er dine private billeder blevet delt? Eller har du selv delt billeder eller videoer?

Uanset om du selv har delt, har modtaget noget eller selv er blevet krænket, er det det vigtigt, at du reagerer.

Læs mere her og få hjælp til, hvad du kan gøre hvis du er stødt på det eller selv har været udsat for billeddeling. Du kan også få gode råd, læse andre børns breve, quizze eller se film om billeddeling.

Ring

Ring til bisidningen på nummer 35 55 55 56.

SMS

Send SMS til BørneTelefonen på nummer 116111.

Ring

Ring til BørneTelefonen på nummer 116111.

Chat
Chat
Gruppechat
Gruppechat