Brev

Mange af mine venner skifter skole

Hej

Tre af mine gode venner skifter skole

og det gør mig kinda ked af det.

Jeg har talt lidt om det med min mor

og jeg føler bar when er lidt ligeglad

og jeg har skiftet skole før

og jeg mistede mine gode venner

og vil bare ikke have at det sker igen

Pige, 12 år
Svar fra andre

Børn

Hey smukke. Jeg ved alt om hvordan det er at miste venner. Meeen jeg ved også alt om hvordan at man sagtens kan få nye venner igen. Måske kan det godt være lidt svært i starten at få venner og man bare gerne vil have min bedste veninde “tilbage” men der skal nok komme en ind i dit liv på et tidspunkt der kan “udfylde” den plads i dit hjerne. Det irriterende ved det er bare man aldrig helt ved hvornår det er eller hvordan det sker. Men prøv at være “open minded” og snak med folk selv om det kan være røv akavet så gør det godt for dig i sidste ende.

  • Jeg er her for dig, Pige, 16 år

Årh, det er jeg ked af at høre. Jeg tror at det er en god idé, at du siger til din mor, at du måske føler at hun er ligeglad med dine følelser. Det skal dog ikke misforstås. Jeg har ikke sagt at din mor er ligeglad, men at du måske skulle prøve at snakke med hende om det. Både hvordan du har det, men også at det er SÅ hårdt. Har du andre venner i din klasse udover de tre?

Jeg har også haft det mega svært, og flyttet skole igen igen. Men, du kan jo stadig prøve at udvikle nye venskaber.❤️

Kærlig hilsen Lille Mig❤️

  • Lille mig, Pige, 12 år

hey! jeg ved godt hvordan det føles at skifte skole, har faktisk selv skiftet skole 4 GANGE. Jeg mistede venner og fik venner mistede dem igen og fik nye venner måske kunne du prøve at blive venner med nogle andre ?

  • :), Pige, 10 år

Det er ikke længere muligt at give råd til dette brev. Vil du hjælpe andre børn, så klik her

Hvad gør man, hvis man er Skoletræt?

Gode råd om at være Ny i klassen

Har du eksamensangst? Få flere gode råd her

Måske har du tanker som: Hvordan undgår jeg eksamensangst? Hvordan skal jeg forberede mig inden min eksamen? Er der øvelser til eksamensangst? Hvad gør jeg, hvis jeg ikke kan huske, hvad jeg skal sige?

 

Måske du kender at nervøsiteten vokser sig så stor, at den nærmere bliver til en eksamensangst? Så er det vigtigt, at få talt om det med nogen.

 

Her på siden kan du få gode råd til at få dine katastrofetanker ud af hovedet, lægge en plan for, hvordan du forbereder dig, prøve vejrtrækningsøvelsen eller læse andre børns breve.

Ring

Ring til bisidningen på nummer 35 55 55 56.

SMS

Send SMS til BørneTelefonen på nummer 116111.

Ring

Ring til BørneTelefonen på nummer 116111.

Chat
Chat
Gruppechat
Gruppechat