Sådan kan du kontakte BørneTelefonen

Brev

Er min krop god nok?

Jeg er meget usikker på min krop og jeg føler mig ikke god nok.

Jeg har det som om at drenge går efter røv og patter, og jeg føler mig meget flad i forhold til deres krav.

Er der nogen der har det på samme måde som mig.

Ved ikke hvad jeg skal gøre, er konstant ked af min krop og håber nogen der har det på samme måde kan hjælpe mig.

– Pige, 14 år

Pige, 14 år
Svar fra andre

Børn

Hej jeg føler faktisk det helt modsatte altså jeg er også ked af min krop og dens slags men det med min pubertet er det modsatte altså ja jeg føler i min klasse at drengene kun kigger på ens køns dele men altså jeg ville ønske jeg ikke have min pubertet. Jeg synes bare det er irriterne. Men jeg kan godt forstå dig..

  • Anonym, Pige, 13 år

Hej med dig.

Jeg ved godt hvordan du har det. Har det som regel også som om at min krop ikke er god nok.
Til idræt føler jeg også at min krop er totalt flad i forhold til alle de andre pigers, da f.eks. deres bryster er en del større end mine. Er ikke sikker på at det er et særlig godt råd jeg kommer med men efterhånden tænkte jeg ikke så meget over det ( vi fik fx flere lektier for eller så var der en klaver lektie jeg skulle øve mig på ), så jeg glemte det på en måde lidt. Med andre ord så sørgede jeg for at jeg på en måde altid havde nogle at lave så at jeg ikke tænkte på det. Jeg ved jo ikke hvilke interesser du har men jeg kan godt lide at læse, spille musik ( klaver, klarinet, orkester ), tennis, tegne osv. Min pointe er at du hvis du måske godt kan lide at tegne så kunne du måske side og bruge tid på en eller anden tegning så at du på en måde tænkte mere på hvordan f.eks. blomsten eller træet skal se ud end hvordan din krop er.

Det har hjulpet mig en smule og håber også at det kan hjælpe dig.

  • Pige 13 år, Pige, 13 år

Hej har det ligsom dig, men der er kun få der lever op til deres krav, og de er sikkert også utilfredse med deres krop. Også den type tror jeg mere at de vil date hurtigt, hvis det er noget seriøst er de helt ligeglade. Tror kun få tænker sådan, af drengene, tror bare at de føler sig pressede til at sige sådan.

  • Kaka, Pige, 14 år

Det er ikke længere muligt at give råd til dette brev. Vil du hjælpe andre børn, så klik her

"alene" hør andres fortællinger

Hør YouTuber og influencer Emilie Briting og 17-årige Martha tale om at sige det højt, hvis man har det svært, og hvem man kan gå til.

Hjælpesætning
Få en hjælpesætning, der kan minde dig om, at du godt kan klare det, og at du er god nok!

Hvilken sætning hjælper dig?

SMS

Send SMS til BørneTelefonen på nummer 116111.

Ring

Ring til BørneTelefonen på nummer 116111.

Chat
Chat
Gruppechat
Gruppechat