Sexismen vi piger oplever!!
Hejsa!
Jeg skriver det her brev, fordi jeg faktisk er lidt sur over, hvordan verden er. Vi siger jo at vi lever i det her moderne samfund (Danmark). hvor alting er så godt og retfærdigt, men alligevel har jeg set flere eksempler på sexisme.
En af mine veninder har oplevet at blive kvalt af en dreng. En anden har oplevet et voldsomt seksuelt overgreb fra hendes kæreste. Endnu en fra min klasse har oplevet at blevet slået af tre-fire drenge der enligt var hendes venner.
Flere af mine veninder er også blevet kaldt luder, hvilket virkelig gør mig vred, fordi luder er et skældsord der altid bliver brugt imod piger. Jeg har aldrig hørt en dreng blive kaldt det.
Jeg har også selv flere gange oplevet, at drenge har kommenteret negativt på min krop som f.eks har de skrevet, at jeg har “hængepatter” inden på et online dokument, vi har i skolen. Jeg har også oplevet at blevet slået på røven af en dreng, selvom jeg sagde fra.
Jeg skater blandt andet også. Og da jeg har talt om det over i skolen, så har min lærer kommenteret, at det kun er drenge der kan skate. Og en anden lærer har direkte sagt til mig: “kvinder kan heller ikke forstå noget” da jeg engang spurgte ham om hjælp. Det var nok en joke men slet ikke spor sjovt!
Jeg er bare virkelig utilfreds, at man som pige skal finde sig i at blive talt til på den måde, og man som pige er mere udsat for overgreb og vold.
Er der nogen der har oplevet noget lignende? Og ved i om det er normalt at opleve sådan noget, eller om det er sjældent, for det håber jeg da!
Håber ikke det blev alt for langt
KH mig
Seksuel krænkelse Andre der hjælper
Trin for trin Byg et brev
Hvis det er svært at sige noget ansigt-til-ansigt, kan det være nemmere at skrive det ned. Her kan du bygge et brev, som du kan sende til den person, du gerne vil have til at hjælpe dig.
Børn
Det er ikke længere muligt at give råd til dette brev. Vil du hjælpe andre børn, så klik her