Brev

Menstruation

Læs hele brevet
Svar fra andre

Børn

Hej søde for det første vil jeg lige sige at der ikke er noget pinligt i at spørge, og at der heller ikke er noget pinligt i at havde menstruation. Jeg kan godt forstå at det kan virke skræmmende det med menstruation, men du skal ikke være bange det er helt normalt, og der er ikke noget klamt i at havde menstruation.
Det føles lidt underligt og hvis du bruger bind kan du hvis du bløder meget nogle gange mærke når blodet kommer ud. Det skal dog lige siges, at du så ikke skal undlade at bruge bind da det helt klart er det letteste at bruge i starten. PS du bløder tit ikke særlig meget når du får din første menstruation så du kan tage det helt roligt. 🙂

Det med det hvide udflåd og smerter i mave og ryk kan godt være et tegn på at du snart får din første menstruation.

PPS Her får du lige et tidligt tillykke med din første menstruation <3

Håber jeg gav dig noget brugbart

Knus L

  • L, Pige, 14 år

hej

da jeg fik min første menstruation var jeg også virkelig bange, så det er helt forståeligt.

det er forskelligt fra person til person hvordan det føles at have menstruation, for eksempel har jeg milde kramper men bliver ekstrem sur/ked af det når jeg har menstruation, men ikke alle har det på den måde.

i forhold til hvornår du får menstruation, så er det svært at sige helt præcis, men det plejer at løbe i gener, så eventuelt spørg din mor om hvornår hun fik hendes.

ellers, det hvide udflåd i dine underbukser er også et tegn på at du snart får den menstruation. du begynder af få udflåd cirka 2-3 år før du får din menstruation.

jeg fik min menstruation uden nogen form for forberedelse, jeg vidste ikke at jeg snart ville få den, før jeg fik den, og det er et par år siden så jeg kan ikke huske hvordan jeg havde det før jeg fik min menstruation.

jeg ønsker dig alt held og lykke, og en god dag, håber du kan bruge mit svar til noget

  • Anonym, non-binær, 15 år

Mens er noget man nogle gange ikke ligger mærke til.

Og angående det med og man ved hvornår det kommer så, fik jeg min første kræmper da jeg var 10 og og havde udflåd i tre år før jeg fik den 🩸

  • Anonym, Dreng, 13 år

Det er ikke længere muligt at give råd til dette brev. Vil du hjælpe andre børn, så klik her

få flere råd til menstruation

Menstruation er noget af det mest naturlige for piger at have. Det er et tegn på, at kroppen fungerer, som den skal. Alligevel kan det være lidt svært eller pinligt at snakke om. Det vil vi gerne hjælpe dig med!

På vores side om menstruation kan du blive klogere på, hvad menstruation er og få gode råd til, hvordan du taler om den og en guide til bind, tampon og menstruationskop.

Kender du privatsnak.dk?

privatsnak.dk kan du se film og læse om:

  • Hvad sker der, når man kommer i puberteten?
  • Hvad gør man, hvis man får bumser?
  • Hvordan kan man mærke, om man er forelsket?
  • Hvornår har man sex første gang?
  • Hvordan sætter man et kondom på?

… og mange andre spørgsmål.

Ring

Ring til bisidningen på nummer 35 55 55 56.

SMS

Send SMS til BørneTelefonen på nummer 116111.

Ring

Ring til BørneTelefonen på nummer 116111.

Chat
Chat
Gruppechat
Gruppechat