Brev

Hvordan kan jeg styrre føleser???

Kan lide en fyr, som jeg ved en af mine venner kan lide (Ven 1).

Ved ikke om der er noget imellem dem,

men hun går fra den ene fyr til den anden, mener jeg næsten.

Har kunne lide ham i en del måneder nu.

Er PISSE nervøs for om jeg ser godt ud, om jeg er tynd nok,

intressant nok, om min krop er lige den han kan lide.

Men det tor jeg ikke, han virker mere intreseret i en ven (ven 2),

der virkelig ikke kan lide ham.

Vi har nogle af de samme interesser,

og ville elske at lære ham bedre at kende

men skal samtidig på efterskole efter sommeren

og der håber jeg at komme over ham.

Jeg kan bare ikke dag drømme om ham hele sommeren,

han holder mig vågen om natten ffs,

og jeg tror ikke engang han skænker mig en enkelt tanke :(.

Det gør drenge som ham sjældent.

Pige, 15 år
Svar fra andre

Børn

Hej Pige
Dengang jeg var på din alder og stadigvæk er det sindsygt pinligt overfor “sine gutter” som dreng at vise at man kan lide en pige.
Endnu værre er at tage det første skridt, så hvis du gør det vil det lette alt det pinlige for ham. -tro mig!
Og din krop er under stor udvikling i din alder, så ikke tænk på den.
Og skulle alt gå mod forventningen, så året på din efterskole skal nok blive fantastisk og fyldt med fyre.

Pøj pøj med ham
-B

  • B, Dreng, 18 år

Hej søde
Jeg forstår det er svært men du kan spørge din veninde om hun stadig kan lide ham. Og du kan også her i sommerferien finde en anden eller kan du prøve at snakke med ham fordi det lyder virkelig som om du kan lide ham og så syntes jeg du skal gå efter ham. Jeg er kun 10 år men trust me. Du skal slet ikke tænke over om du er tynd nok du er perfekt som du er og jeg er sikker på at du er smuk

Knus Pige

  • Anonym, Pige, 10 år

Det er ikke længere muligt at give råd til dette brev. Vil du hjælpe andre børn, så klik her

Få endnu flere gode råd om Forelskelse, kærlighed og kærestesorger

Kærlighed og forelskelse kan være det bedste, men hvis dit hjerte er blevet knust, kan det også gøre rigtig ondt!

Hvordan får man en kæreste? Er du forelsket? Ved du ikke, hvordan du flirter eller scorer dit crush? Er du blevet helt vild med din bedste ven?

Måske du er midt i et break up og har kærestesorger? Eller måske du gerne vil slå op med din kæreste – men hvordan gør man det?

Det kan også være, du er jaloux på din ven, fordi han scorede hende, du var vild med. Eller måske jalousien dukker op, hvis din kæreste er sammen med sine venner.

Her på siden kan du finde svar på spørgsmålene ved bl.a. at prøve scoreguiden, kysseskolen, se videoer eller få råd om kærestesorger og forelskelse.

Ramt af kæreste sorger? Få gode råd!

Det kan gøre så forbandet ondt at have kærestesorger! Her kan du få gode råd til, hvordan du bedst kommer igennem dine kærestesorger.

Ring

Ring til bisidningen på nummer 35 55 55 56.

SMS

Send SMS til BørneTelefonen på nummer 116111.

Ring

Ring til BørneTelefonen på nummer 116111.

Chat
Chat
Gruppechat
Gruppechat