Brev

Crushes

Hejsa!! Jeg hedder N

og er 11 (snart 12)

og jeg er bange for

at jeg kan lide alle jeg kigger på!!

Det lyder måske ret dumt

men f.eks. er der en der er ond ved mig

og jeg er ond mod ham!

Men nu er jeg bange for jeg kan lide ham!

Og min veninde kan også lide en

men nu kan jeg også lide ham en lille smule!!

Please fortæl mig hvad jeg skal gøre!

Pige, 11 år
Svar fra andre

Børn

hej N
Jeg har også prøvet det. Det går over, ved mig var det efter ca et halv år sender. Det er helt normalt. Håber du finder ud af det

  • Anonym, Pige, 13 år

Hej N
jeg har aldrig haft et “crush” men jeg er bange for alle drenge der er min alder eller ældre… sikkert på grund af det… det går over, med tiden.
sorry jeg er overhovdet ikke erfaren med drenge men jeg tor jeg bliver bedre og bedre til det…
jeg syndes mange drenge er pæne lige nu men jeg vil ikke kalde det et “crush” det går over efter noget tid…

håber jeg kunne hjælpe lidt og btw du er mega sej 😀

  • A, Pige, 12 år

Hej N
jeg føler det samme jeg føler alle de jeg troede jeg aldrig ville kun lide men lige pluslig kan jeg lide dem det jeg selv gør at jeg ik altid siger det til mine venner fordi så kan de måske tænke noget men det jeg gør jeg venter til jeg har fundet den jeg aller bedst kan lide og vis jeg så er sikker på at det er den rigtig så starter jeg med at sige det til mine venener og så snakker jeg om at jeg måske kunne skrive til personen og hvad er kunne være i mellem os eller plager jeg ogs måske at sige det til min mor hun kommer ogs tit med nogle gode råd

håber det hjælper og du er så sej at du kan skrive og bare rolig alting bliver bedre

  • Anonym, Pige, 13 år

Det er ikke længere muligt at give råd til dette brev. Vil du hjælpe andre børn, så klik her

Få endnu flere gode råd om Forelskelse, kærlighed og kærestesorger

Kærlighed og forelskelse kan være det bedste, men hvis dit hjerte er blevet knust, kan det også gøre rigtig ondt!

Hvordan får man en kæreste? Er du forelsket? Ved du ikke, hvordan du flirter eller scorer dit crush? Er du blevet helt vild med din bedste ven?

Måske du er midt i et break up og har kærestesorger? Eller måske du gerne vil slå op med din kæreste – men hvordan gør man det?

Det kan også være, du er jaloux på din ven, fordi han scorede hende, du var vild med. Eller måske jalousien dukker op, hvis din kæreste er sammen med sine venner.

Her på siden kan du finde svar på spørgsmålene ved bl.a. at prøve scoreguiden, kysseskolen, se videoer eller få råd om kærestesorger og forelskelse.

Ramt af kæreste sorger? Få gode råd!

Det kan gøre så forbandet ondt at have kærestesorger! Her kan du få gode råd til, hvordan du bedst kommer igennem dine kærestesorger.

Ring

Ring til bisidningen på nummer 35 55 55 56.

SMS

Send SMS til BørneTelefonen på nummer 116111.

Ring

Ring til BørneTelefonen på nummer 116111.

Chat
Chat
Gruppechat
Gruppechat