Mine forældrer arbejder meget
Hej folkens.
Mine forældrer arbejder rigtig meget, og føler at det bliver værre og værre.
Vi plejede altid at hygge os eller se tv om aften men nu skal de bare arbejde så jeg sidder i stuen alene, er rigtig glad for at de arbejder så vi har råd til, det man nu skal have råd til, men synes det er ved at bliver for meget.
Er lidt bange for at sige det til dem for det lyder måske lide egoistisk da der er nogle forældre der slet ikke kan arbejde. er der andre der har det på samme måde?
Hvad skal jeg gøre?
Trin for trin Byg et brev
Hvis det er svært at sige noget ansigt-til-ansigt, kan det være nemmere at skrive det ned. Her kan du bygge et brev, som du kan sende til den person, du gerne vil have til at hjælpe dig.
sådan taler du med en voksen om det der er svært
Det kan være svært at vide, hvordan man skal starte snakken?
Måske du bekymrer dig om, at de bliver sure? Det kan være du er bange, eller føler du dig misforstået?
Vi har her samlet nogle gode råd til, hvordan du kan tale med en voksen.
Du kan få en Bisidder fra BørneTelefonen
Hvis du skal til møde i kommunen eller i Familieretshuset, kan en voksen fra BørneTelefonen gå med dig. Det er helt gratis at få en bisidder.
Børn
Det er ikke længere muligt at give råd til dette brev. Vil du hjælpe andre børn, så klik her